Պետական ​​կառավարման համակարգի բարեփոխումների շրջանակներում միջոցառումներ են իրականացվում 14 ուղղությամբ եւ 27 բաղադրիչների մասով: Այս մասին հունիսի 8-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովների  համատեղ նիստին  2019 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարողականի մասին զեկույցի քննարկմանն ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Այդ նպատակով, ըստ նախարարի, անհրաժեշտ է գնահատել տնտեսվարող սուբյեկտի կարիքները պետական ​​բյուջեից իր ակնկալիքներում եւ գտնել հավասարակշռված բանաձեւ, որպեսզի եւ սուբյեկտը չտուժի, եւ բյուջեն համալրվի: «Կարեւոր է նաեւ գնահատել հարկային ծախսերի արդյունավետությունը, դրանց ազդեցությունը նպատակային ծրագրերի վրա, ինչպես նաեւ՝ հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացումը»,- նշեց նախարարը:

В рамках реформ системы государственного управления осуществляются мероприятия по 14 направлениям и 27 компонентам. Один из них касается налоговой политики, которая должна соответствовать приоритетам развития экономики. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий Национального Собрания в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2019 год заявил 8 июня министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
Для этого, по словам министра, необходимо оценить потребности субъекта хозяйствования в его ожиданиях от государственного бюджета и найти взвешенную формулу, чтобы и субъект не страдал, и бюджет пополнялся. «Также важно оценить эффективность налоговых расходов, их влияние на целевые программы, а также повышение результативности налогового администрирования», - отметил министр.