Եթե ինձ իջեցվեր քաղաքական պատվեր եւ ես պատրաստ լինեի կատարել այդ քաղաքական պատվերը, ապա մինչեւ օրս կշարունակեի զբաղեցնել ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը եւ կանեի այդ քաղաքական պատվերները։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 17-ին, Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ Շենգավիթի նստավայրի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Հարցին՝ արդյոք ինքը չունի՞ մտահոգություն, որ իր նկատմամբ նույնպես կարող է քրեական գործ հարուցվել , Վանեցյանը պատասխանեց. «Վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող ապօրինի եւ քաղաքական նկատակ ունեցող հետապնդումները՝ կարող են հիմք տալ, որ մենք մտածենք՝ հնարավոր է եւ իմ նկատմամբ իրականացվի որեւէ գործողություն։ Առիթ ունեցել եմ ասելու, որ օրինական ճանապարհով ինձ զրկել ազատությունից ուղղակի հնարավոր չի, որովհետեւ ես որեւէ բան ապօրինի չեմ արել»։
Լրագրողը նշեց, որ երբ ինքը զբաղեցնում էր ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը, այդ ընթացքում ԲՀԿ առաջնորդի համակիրներից Սեդրակ Առուստամյանի հետ կապված քրեական գործ կար, եւ հարցին՝ ինչո՞ւ այդ ժամանակ դա քաղաքական հետապնդում չէր դիտարկվում, Վանեցյանն ասաց. «Սեդրակ Առուստամյանը քաղաքական գործիչ չէ եւ նրա նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումն անգամ ԲՀԿ անդամների կողմից չի որակվել որպես քաղաքական։ Նույնը վերաբերում է նաեւ Էդուարդ Բաբայանին»։
Արթուր Վանեցյանը նշեց, որ Սեդրակ Առուստամյանի վերաբերյալ քրեական գործի մանրամասներին ինքը ծանոթ չէ եւ չի կարող դրա վերաբերյալ գնահատական տալ։

If I received a political order and was ready to perform it, I would still be holding the position of director of the National Security Service and would perform those political orders. This is what former director of the National Security Service of Armenia, leader of Homeland Party Artur Vanetsyan told reporters in the yard of the Yerevan court of general jurisdiction today.
When asked if he doesn’t fear that a criminal case might be instituted against him as well, Vanetsyan said the following: “The recent illegal and politically motivated persecutions in Armenia can serve as a ground for me to think that a criminal case might be instituted against me as well. I have had the occasion to say that it is simply impossible to deprive me of my liberty by law since I haven’t committed any illegal act.”
A journalist stated that when Vanetsyan was the director of the National Security Service, there was a criminal case related to one of the supporters of the Prosperous Armenia Party leader Sedrak Arustamyan, and asked why there was no political persecution back then, Vanetsyan said the following: “Sedrak Arustamyan is not a politician, and even members of Prosperous Armenia Party haven’t viewed the criminal prosecution against him as political.”
Vanetsyan also stated that he isn’t familiar with the details of the criminal case regarding Sedrak Arustamyan and can’t give an evaluation of it.