Ապահովագրական ընկերությունները Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով վնասը նախնական 3 միլիարդ դոլար են գնահատել` նույնքան, որքան 2015-ի օգոստոսին Տյանցզինի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հասցրած վնասն էր, հայտնում է Splash-ը:
Չնայած նախորդ երեքշաբթի Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունն ավելի հզոր էր, քան Չինաստանի նավահանգստում 5 տարի առաջ տեղի ունեցած պայթյունը, Տյանցզինում ավելի թանկ բեռներ էին ոչնչացվել, այդ թվում` հազարավոր ավտոմեքենաներ: Տյանցզինի նավահանգստում տեղի ունեցած վթարից հետո ապահովագրության պահանջների չափը մինչ օրս ամենամեծն է խաղաղության պայմաններում նավահանգստի ապահովագրության պատմության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Վերջին տվյալների համաձայն` Լիբանանում մահացել է ավելի քան 150 մարդ, շատերը անհայտ կորած են: Բեյրութի նահանգապետը երեկ ասել է, որ զոհերից շատերին, ովքեր կապեր չունեին տեղի բնակիչների հետ, օրինակ` վարորդներին կամ նավահանգստում աշխատող օտարերկրացիներին, հնարավոր չէ նույնականացնել:

Insurance companies temporarily estimate losses from the explosion in the port of Beirut at $ 3 billion - about the same as from the explosions in the port of Tianjin in August 2015, Splash reported.
Although the explosion in Beirut on Tuesday last week was more powerful than at the Chinese port five years ago, more expensive cargo, including thousands of cars, was destroyed in Tianjin. The insurance amount claims following the accident in the port of Tianjin was until today the largest in the history of port insurance in peacetime, TASS reported.
According to the latest data, over 200 people have died in Lebanon, many are missing. The Beirut governor said Monday that many of the victims who had no ties to local residents, such as drivers or foreigners who worked at the port, could not be identified.