Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավիցկին Գերմանիային եւ Եվրամիությանը կոչ է արել հրաժարվել «Հյուսիսային հոսք 2»-ի շարունակությունից՝ որպես արձագանք ռուս քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու շուրջ ստեղծված իրավիճակին, հայտնում է DW-ն:
«Չի կարելի Ռուսաստանի վրա հեռվից մատ թափ տալ, եւ դրանից հետո « Գազպրոմի» հետ ներգրավվել «Հյուսիսային հոսք 2» նախագծում»,- Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթի կայքում մեկնաբանության մեջ գրել է Մորավեցկին:
Մորավեցկու կարծիքով՝ Նավալնիի հետ կապված պատմությունից միակ ռացիոնալ եզրակացությունը կարող է լինել ««Հյուսիսային հոսք 2» նախագիծը արխիվ տեղափոխելը»:
«Ռուսաստանի ընդդիմության առաջատար անդամին արգելված քիմիական նյութով թունավորելու փորձը՝ ԵՄ-Ռուսաստան հարաբերությունների վերաբերյալ նախատեսված բանակցություններից երկու օր առաջ, որոնք պետք է կայանային Բեռլինում, մարտահրավեր է Եվրոպայի ողջ ժողովրդավարական համայնքի համար»,- այնուհետեւ ընդգծել է Լեհաստանի վարչապետը:
Բացի այդ, նա համոզված է, որ գազատարը Եվրոպան կախվածության մեջ է գցում ռուսական գազի մատակարարումներից: Բայց ամենավտանգավորն այն է, որ Ռուսաստանը տնտեսական համագործակցության քողի տակ ազդեցություն կունենա ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում տնտեսական եւ քաղաքական իմաստով ամենակարեւոր գործընկերներից մեկի` Գերմանիայի գործողությունների վրա, նախազգուշացնում է Մորավեցկին:
Նրա կարծիքով, բավական չէ պարզապես հաշվի առնել, որ Ռուսաստանը չի ճանաչում ժողովրդավարությունն ու խոսքի ազատությունը արեւմտյան իմաստով: Անհնար է կառուցողական երկխոսություն վարել մի պետության հետ, որը խախտում է միջազգային ստանդարտները եւ միջազգային օրենսդրությունը ոչ միայն տանը, այլ նաեւ ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամների տարածքում, համոզված է Մորավեցկին:
Գերմանիայում Ալեքսեյ Նավալնու շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված քննարկում է ծավալվում հնարավոր համաեվրոպական արձագանքի եւ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների ներդրման վերաբերյալ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը չի բացառել, որ կարող են անդրադառնալ «Հյուսիսային հոսք 2»-ի կառուցմանը:

Премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий призвал Германию и Европейский Союз отказаться от продолжения «Северного потока – 2»  в качестве реакции на ситуацию, сложившуюся вокруг российского  политика Алексая Навального, передает DW.
«Нельзя издалека грозить пальцем России и после этого впутываться в проект Nord Stream 2 с «Газпромом», - написал Моравецкий в гостевом комментарии, опубликованном на сайте газеты Frankfurter Allgemeine Zeitung.
По мнению Моравецкого, единственным рациональным выводом из истории с Навальным может быть «передача проекта Nord Stream 2 в архив».
«Попытка отравить запрещенным химическим веществом ведущего представителя российской оппозиции, причем за два дня до запланированных переговоров об отношениях ЕС и России, которые должны были состояться в Берлине, является вызовом для всего демократического сообщества Европы»,  - подчеркивает далее премьер-министр Польши.
Кроме того, газопровод делает Европу зависимой от поставок российского газа, уверен он. Но самым опасным при этом является то, что Россия под прикрытием экономического сотрудничества будет иметь влияние на действия Германии - одного из важнейших в экономическом и политическом смыслах партнеров в рамках ЕС и НАТО, предупреждает Моравецкий.
По его мнению, недостаточно лишь принимать к сведению, что Россия не признает демократию и свободу слова в западном понимании. С государством, которое нарушает международные стандарты и международное законодательство не только у себя, но и на территории членов ЕС и НАТО, невозможно вести конструктивный диалог, уверен Моравецкий.
В связи с ситуацией вокруг Алексея Навального в Германии идет дискуссия о возможном общеевропейском ответе и введении санкций ЕС против России. Канцлер ФРГ Ангела Меркель не исключила, что они могут коснуться строительства «Северного потока – 2».