ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ ԱՄՆ-ն ունի «երկրագնդում ամենահզոր զենքը», իսկ Ռուսաստանն ու Չինաստանը այդ պատճառով նախանձում են։ Նա նման դիրքորոշում է հայտնել Fox News-ի հետ զրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես 2,5 տրլն դոլար եմ ուղղել ռազմական նպատակներին, քանի որ մեր զինված ուժերը նախկինում սարսափելի վիճակում էին,- ասել է ամերիկացի առաջնորդը։ - Մենք գերազանց զենք ունենք, մենք երկրագնդում ամենահզոր զենքն ունենք, ոչ մեկը ոչ մի նման բան չունի։ Ես վերջերս այս մասին արդեն ասել եմ․ մենք այնքան անհավանական եւ այնքան հզոր զենք ունենք, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինն ու [Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր] Պուտինը նախանձում են»։
«Մենք վերականգնել ենք մեր զինված ուժերի հզորությունը, եւ դա մեզ անհրաժեշտ է՝ բավական է միայն նայել Չինաստանին ու Ռուսաստանին,- շարունակել է Թրամփը։ - Կարծում եմ, որ հիմա Չինաստանը ներկայացնում է առավել մեծ խնդիր։ Ոմանք ասում են․ «Ռուսաստան, Ռուսաստան․․․»։ Իսկ երբ ես հարցնում եմ Չինաստանի մասին, ապա այդ մասին չեն ցանկանում խոսել»։
Սպիտակ տան ղեկավարի խոսքով՝ իրենից առաջ «ոչ ոք Ռուսաստանի հանդեպ այդպիսի խիստ քաղաքականություն չի վարել»։ «Եվ ես երաշխավորում եմ, որ փակ դռների հետեւում հանդիպումների ժամանակ Պուտինն այդ մասին ասում է իր շրջապատին,- հավելել է նա։ - Բայց եթե հնարավոր է լեզու գտնել Չինաստանի, Ռուսաստանի հետ, ապա դա խնդրի լուծում կլինի»։

Президент Дональд Трамп считает, что США обладают «самым мощным оружием на Земле», а Россия и Китай испытывают в связи с этим зависть. Такую позицию он изложил в интервью телеканалу Fox News, передает ТАСС.
«Я направил $2,5 трлн на военные цели, поскольку наши вооруженные силы находились ранее в ужасном состоянии, - сказал американский лидер. - У нас есть отличное оружие, у нас есть самое мощное оружие на Земле, ни у кого нет ничего подобного. Я недавно уже говорил об этом: у нас есть оружие, столь невероятное и столь мощное, столь современное, что председатель КНР Си Цзиньпин и [президент России Владимир] Путин испытывают зависть».
«Мы восстановили мощь наших вооруженных сил, и нам это необходимо, стоит только посмотреть на Китай и Россию, - продолжил Трамп. - Думаю, что Китай сейчас представляет наибольшую проблему. Некоторые говорят: «Россия, Россия...» А когда я спрашиваю о Китае, то об этом не хотят говорить».
По словам главы Белого дома, до него «никто не проводил столь жесткую политику в отношении России». «И я гарантирую, что на встречах за закрытыми дверями Путин говорит это своему окружению, - добавил он. - Но если можно поладить с Китаем, с Россией, это будет решением проблемы».