«Բավակա'ն է»,- գրել է ֆրանսիական Բուրգ-լե-Վալանս քաղաքի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ` հայտնելով, որ օգոստոսին սպառնալիքներ է ստացել ադրբեջանցիների կողմից: Նա նաեւ նշել է, որ օգոստոսի վերջին երեք ադրբեջանցի «կամակատար» ներխուժել էր քաղաքապետարան` պահանջելով հանել Արցախի դրոշը:
«Երբ բանը հասնում է իմ հասցեին սպառնալիքներին եւ ահաբեկումներին, Ադրբեջանը բարձրունքի վրա է: 2014 թվականին ինձ սեւ ցուցակում ներառելուց հետո նրանք 2016-ին քաղաքապետարան գործակալ ուղարկեցին` պահանջելով դադարեցնել բոլոր բարեկամական հարաբերություններն Արցախի Շուշի քաղաքի բնակիչների հետ: Դա 2018 թվականն էր, երբ ես ստիպված էի բախվել Ադրբեջանի պետության կողմից վարչական դատարան ներկայացրած հայցադիմումին` բարեկամության կանոնադրությունն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ, որը ես ստորագրել էի 2014 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Շուշի հետ»,- ասել է Մուրյեն` հիշելով Բաքվի ողմից վախեցնելու անթիվ փորձերը եւ դրա գործակալներին:
Մուրյեն պարզ հասկացրել է, որ, չնայած Բաքվի մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին, Շուշիի հետ բարեկամության խարտիան շարունակում է ուժի մեջ մնալ:
«Այսօր ես կրկին սպառնալիքների եւ ահաբեկումների թիրախ դարձա, որոնց առջեւ չեմ ընկրկի` էլ չասած Բաքվում բռնապետի կամ Թուրքիայում նրա դաշնակիցների մասին:
Օգոստոսի 25-ին քաղաքապետարանի մոտ երեք ադրբեջանցի կամակատար էր եկել` հայտարարելով, որ մեկ ժամվա ընթացքում Արցախի դրոշը պետք է հանվի, որը ծածանվում է մեր քույր քաղաքների դրոշների հետ միասին»:
Նա հավելել է, որ դեպքից 15 րոպե անց Ադրբեջանի դեսպանատան ներկայացուցիչը զանգահարել էր իր տեղակալին եւ փորձել վախեցնել նրան` պահանջելով իջեցնել Արցախի դրոշը:
«Ադրբեջանը, Ալիեւը եւ նրա համախոհները պետք է համակերպվեն այն մտքի հետ, որ ընկերությունը չի կարող չեղյալ համարվել, և որ Բուրգ-լե-Վալանսի բնակիչները մեծ հարգանք ունեն Շուշիի բնակիչների եւ ընդհանրապես Արցախի ժողովրդի նկատմամբ»,- ընդգծել է Մուրյեն:
«Այստեղ` Ֆրանսիայում, Բուրգ-լե-Վալանսում, Արցախի դրոշի ցուցադրումը ժողովրդի հետ համերաշխության ակտ է, որին Ադրբեջանն ամեն օր սպառնում է ոչնչացմամբ` աշխարհին ցույց տալով, որ իր միակ հայտարարված նպատակը 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունն ավարտին հասցնելն է, որի երեկվա իրագործողներն այսօրվա նրանց դաշնակիցներն են:
Ոչ Բուրգ-լե-Վալանսը, ոչ էլ դրա քաղաքապետ Մարլեն Մուրյեն չեն ենթարկվի Բաքվի բռնապետության հրամաններին»,- եզրափակել է նա:

“Enough is enough,” said Marlene Mourier, the mayor of the French city of Bourg-les-Valence, who in a Facebook post revealed that she received threats from Azerbaijanis in August because her city has a “Friendship City” relationship with Shushi in Artsakh (Nagorno-Karabakh). She also said three Azerbaijani “henchmen” stormed city hall in late August demanding the Artsakh flag to be lowered, Asbarez reported.
“In Bourg-les-Valence, we have no lessons to learn from Azerbaijan, a ‘petro-dictatorship’ ranked 168 out of 180 by Reporters Without Borders,” Mourier asserted in her post.
Mourier is the latest victim of intimidation and harassment by Azerbaijanis around the world. “When it comes to threats and intimidation against me, this is not Azerbaijan’s first attempt,” she said in her Facebook post.
In a lengthy post the Mayor says “when it comes to threats and intimidation against me, Azerbaijan is at its best.”
“After putting me on a blacklist in 2014, they sent an agent to the city hall in 2016 to demand that I put an end to all friendly relations with the residents of the city of Shushi in Artsakh. It was in 2018 that I had to face a lawsuit brought by the state of Azerbaijan before the administrative court with the aim of invalidating the friendship charter that I signed on October 5, 2014 with Shushi, the historic capital of Artsakh, “ Mourier recounted the countless efforts of intimidation by Baku and its agents.
Mourier made it abundantly clear that despite the challenges and threats by Baku, the city’s friendship charter with Shushi remains in place, adding that “no one can prejudice the final decision of the City Council.”
“Today I am once again the subject of threats and intimidation to which I will not give in, let alone to the dictator in Baku or even his allies in Turkey,” said Mourier. “Indeed, three Azeri henchmen came to city hall on August 25 to order me to withdraw within an hour the Artsakh flag which flies alongside the flags of our twin cities with which we maintain friendship ties.”
She added that 15 minutes after the incident, an Azerbaijani Embassy official called her deputy and attempted to intimidate him by demanding that the Artskh flag be lowered.
“Azerbaijan, Aliyev and his associates must come to terms with the idea that friendship cannot be decreed or annulled and that residents of Bourg-les-Valence have high esteem and regard for the residents of Shushi and for the people of Artsakh, in general,” Mourier stressed.
“Here in France, in Bourg-les-Valence, displaying the Artsakh flag is an act of solidarity with a people that Azerbaijan threatens daily with annihilation, demonstrating to the world that its only stated ambition is to complete the genocide of the Armenians of 1915, whose executors of yesterday are their allies today,” Mourier said.
“Neither Bourg-les-Valence, nor its mayor, Marlene Mourier, will follow the orders of the Baku dictatorship!” she concluded.