Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն քննադատել է Facebook-ն այն բանից հետո, երբ սոցիալական ցանցը հայտարարել է, որ այն արգելափակել է կառավարական քարոզչությունը խթանող էջերը:
«Facebook, լսիր ինձ: Մենք ձեզ թույլ ենք տալիս աշխատել այստեղ` հուսալով, որ դուք կարող եք մեզ օգնել,- ասել է նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն, հայտնում է Reuters-ը:- Այսպիսով, եթե կառավարությունը չի կարող աջակցել կամ պաշտպանել ինչ-որ բան, որն ի օգուտ ժողովրդին է, ապա ո՞րն է ձեր նպատակն այստեղ` իմ երկրում»:
Նախագահի մամուլի խոսնակ Հարի Ռոկեն ասել է, որ Դուտերտեն չի արգելի Facebook-ը, բայց ցանկանում է հասկանալ, թե ինչպես է այն կարգավորում կոնտենտը:
Facebook-ը հեռացրել էր 155 F հաշիվ, 11 էջ, ինը խումբ եւ Instagram-ի վեց հաշիվ, որոնք կապված են Չինաստանում տեղակայված ցանցի հետ: Ցանցը կեղծ հաշիվներ էր օգտագործում` Դուտերտեին աջակցող հաղորդագրություններ տարածելու համար:

Президент Филиппин Родриго Дутерте раскритиковал Facebook после того, как соцсеть заявила, что заблокировала аккаунты,  продвигающие правительственную пропаганду.
«Facebook, послушай меня. Мы позволяем вам работать здесь, надеясь, что вы можете нам помочь», - сказал президент Родриго Дутерте, сообщает агентство Reuters. «Итак, если правительство не может поддерживать или защищать что-то, что идет на благо людей, тогда какова ваша цель здесь, в моей стране?»
Пресс-секретарь президента Гарри Роке сказал, что Дутерте не станет запрещать Facebook, но хочет понять, как он регулирует контент.
Facebook удалил 155 учетных записей F, 11 страниц, девять групп и шесть учетных записей Instagram, связанных с сетью, расположенной в Китае. Сеть использовала поддельные аккаунты для распространения сообщений в поддержку Дутерте.