Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցային քաղաքականության շարունակումը Վաշինգտոնի ազդեցությունը միայն թուլացնում է։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, փոխանցում է ԻՌՆԱ-ն։
«ԱՄՆ-ն պետք է հասկանա, որ պատժամիջոցներից կախվածություն է ձեռք բերել։ Անհրաժեշտ է սովորույթը հաղթահարել։ Իրանի դեմ տնտեսական պատերազմի ծավալումը կհանգեցի ԱՄՆ-ի ազդեցության ոչ թե ուժեղացմանը, այլ թուլացմանը»,- նշել է նա Twitter-ում՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ռոբերտ Օ՛Բրայենի խոսքն այն մասին, որ Վաշինգտոնը Ռուսաստանի եւ Իրանի դեմ չափից շատ պատժամիջոցներ է մտցրել։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ էր սահմանել Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեի, ինչպես նաեւ Իրանի մի շարք այլ քաղաքացիների, ընկերությունների եւ կազմակերպությունների դեմ, այդ թվում է նավթի նախարարությունը։

Продолжение санкционной политики США в отношении Ирана только ослабляет влияние Вашингтона. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, передает ИРНА.
«США следует понять, что они стали зависимыми от санкций. Нужно побороть привычку. Наращивание экономической войны против Ирана приведет к ослаблению, а не усилению влияния США», - написал он в Twitter, комментируя слова помощника президента США по национальной безопасности Роберта О'Брайена о том, что Вашингтон ввел слишком много санкций в отношении России и Ирана.
Напомним, что США накануне ввели санкции в отношении министра нефти Ирана Бижана Намдара Зангане, а также ряда других граждан исламской республики, компаний и организаций, в том числе министерства нефти.