Հայաստանի Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 27-ին կայացած արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ հաստատեց Քրեական օրենսգրքում փոփոխությունները՝ նախատեսելով ավելի խիստ պատիժներ պատերազմի ժամանակ որոշ գործողությունների համար:
Մասնավորապես, ռազմական դրության եւ պատերազմի ժամանակ ժամկետային զինվորական ծառայությունից, ուսումնական հավաքներից կամ մոբիլիզացիայից խուսափելը կպատժվի 6-12 տարվա ազատազրկմամբ, նախկինում նախատեսված 4-8 տարվա փոխարեն:
Նրանց համար, ովքեր կխուսափեն զինվորական հնազանդությունից կամ պատերազմի ընթացքում հարկեր վճարելուց, առավելագույն պատիժը ոչ ավելի, քան 4 տարի ժամկետով ազատազրկումից փոխվել է 1-5 տարվա ազատազրկմամբ։
Պատերազմում հրամանը չկատարելու համար պատիժը 5-15 տարվա ազատազրկումից կփոխվի 8-15 տարվա ազատազրկման:
Բացի այդ, ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտական իրավիճակում կատարված դասալքությունը կպատժվի 8-15 տարվա ազատազրկմամբ՝ նախկինում հաստատված 6-12 տարվա փոխարեն:
Օրինագիծը ներկայացնող պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանի խոսքով, այս օրինագծի ընդունումը պայմանավորված է նրանով, որ քաղաքացիները զերծ մնան նման արարքներից, քանի որ արդեն կան անձինք, որոնց դեմ այս հոդվածներով քրեական գործեր են հարուցվել:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանականներն առաջին ընթերցմամբ միաձայն հաստատել են Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը:

During today’s special session, the National Assembly of Armenia approved the amendments to the Criminal Code in the first reading, envisaging stricter punishments for certain actions committed during war.
In particular, evasion from fixed-term military service, training camps or mobilization during martial law or war shall be punished with imprisonment for a term of 6-12 years instead of the previous 4-8 years.
Those who avoid military obedience or avoid paying taxes during war, the maximum punishment for them is imprisonment for a term of 1-5 years instead of the previous 4 years.
In addition, desertion during martial law, war or combat situation shall be punished with imprisonment for a term of 8-15 years instead of the previous 6-12 years.
According to Deputy Minister of Defense Gabriel Balayan, who presented the bill, the reason for adoption of the bill is to make sure citizens refrain from committing such acts since there are already people against whom criminal cases have been instituted in regard to the aforementioned.
The parliamentarians unanimously approved the bill on making amendments to the Criminal Code in the first reading.