Ղարաբաղում արգելված զենքի օգտագործման միջազգային հետաքննություն է անհրաժեշտ: Այս մասին Ֆրանսիայի Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման նախաձեռնության քննարկումների ժամանակ հայտարարել է Գիյոմ Գոնտարը («Բնապահպանական համերաշխություն» խումբ):
Սենատորը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը, օգտվելով Թուրքիայի օգնությունից եւ համավարակի հետ կապված իրավիճակից, ագրեսիա է սկսել: Սենատորը ընդգծել է Լաչինի՝ որպես Արցախի հետ կապող օղակի նշանակությունը Հայաստանի համար: Նա հայտարարել է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը փորձում են ընդհանուր սահման ստեղծել:
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը առանցքային նշանակություն ունի: Մենք պաշտպանում ենք ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը: Լավ կլիներ Ղարաբաղի ինքնորոշման գործընթաց սկսել: Բայց առաջնահերթության տեսակետից ավելի կարեւոր է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը ճանաչի Արցախը եւ այդ գործոնն օգտագործի որպես երկարաժամկետ գործիք: «Բնապահպանական խումբը» կողմ է քվեարկելու օրինագծին»,- ընդգծել է Գիյոմ Գոնտարը:

Необходимо международное расследование использования запрещенного оружия в Карабахе. Об этом заявил Гийом Гонтар (группа «Экологическая солидарность») в ходе обсуждений в Сенате Франции инициативы признания Нагорного Карабаха.
Сенатор напомнил, что Азербайджан, воспользовавшись помощью Турции и ситуацией с пандемией, начал агрессию. Сенатор подчеркнул важность Лачина как связующего звена для Армении с Арцахом. Он констатировал, что Турция и Азербайджан пытаются создать общую границу.
«Статус Нагорного Карабаха имеет центральное значение. Мы поддерживаем право народов на самоопределение. Было бы хорошо начать процесс самоопределения Карабаха. Но с точки зрения спешности важнее, чтобы правительство Франции признало Арцах и использовало этот фактор как догосрочный инструментарий. Экологическая группа проголосует за законопроект», - подчеркнул Гийом Гонтар.