Անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցները Ռուսաստանի Դաշնության ՆԳՆ հետ համատեղ ահաբեկչական հարձակման նախապատրաստում են կանխել Մախաչկալայում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն` վկայակոչելով ՌԴ ԱԴԾ:
«Անվտանգության դաշնային ծառայությունը Ռուսաստանի Դաշնության ՆԳՆ հետ համատեղ  ահաբեկչական գործողության նախապատրաստում է կանխել Դաղստանի Հանրապետության Մախաչկալա քաղաքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ դեկտեմբերի 25-ին ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ձերբակալվել է «Իսլամական պետություն» միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության չորս անդամ:
«Խմբի անդամները նախատեսում էին պայթուցիկ սարք գործի դնել իրավապահ մարմինների վարչական շենքերից մեկի մոտ, ինչին պետք է զինված հարձակում հաջորդեր Դաղստանի հանրապետության ՆԳՆ աշխատակիցների վրա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է նաեւ, որ ձերբակալված ահաբեկիչների մոտ զենք, զինամթերք, պայթուցիկ սարք է հայտնաբերվել, իսկ հեռախոսների մեջ` նամակագրություն օտարերկրյա համակարգողների հետ:
Հաղորդագրության համաձայն` դեկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում արգելված խմբավորման բջիջի չորս անդամ է ձերբակալվել:
«Գաղտնի բնակության վայրում ահաբեկիչների կողմից սարքավորված թաքստոցում հրազեն եւ սառը զենք, մեծ քանակությամբ զինամթերք, պայթուցիկ սարք, իսկ բջջային հեռախոսներում նամակագրություններ են հայտնաբերվել արտերկրում ահաբեկչական գործունեության համակարգողների հետ»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Сотрудники Федеральной службы безопасности вместе с МВД РФ пресекли подготовку теракта в Махачкале, сообщает РИА Новости  со ссылкой на ФСБ РФ.
«Федеральной службой безопасности совместно с Министерством внутренних дел Российской Федерации пресечена подготовка террористического акта в городе Махачкале Республики Дагестан», - говорится в сообщении.
Отмечается, что 25 декабря в результате проведенных мероприятий были задержаны четыре члена ячейки международной террористической организации «Исламское государство».
«Участниками группы планировалось осуществить подрыв взрывного устройства у одного из административных зданий правоохранительных органов с последующим вооруженным нападением на сотрудников МВД по Республике Дагестан», - говорится в сообщении.
Отмечается также, что у задержанных террористов обнаружили оружие, боеприпасы, взрывное устройство, а в телефонах - переписку с зарубежными координаторами.
Согласно сообщению, 25 декабря были задержаны четыре члена ячейки запрещённой в РФ группировки.
«В оборудованном террористами тайнике и адресе конспиративного проживания обнаружены огнестрельное и холодное оружие, большое количество боеприпасов, взрывное устройство, в мобильных телефонах - переписка с координаторами террористической деятельности за рубежом», - говорится в сообщении.