Այսօր խնդիր է դրված թույլ չտալու զբոսաշրջային ոլորտի փլուզում, իսկ դրա համար պետք է տուրիզմի զարգացման համալիր ծրագրեր իրականացնել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա խոսքով՝ հյուրանոցների եւ տուրօպերատորների աշխատանքը պարզապես կանգնած է: «Իհարկե, կառավարության աջակցության ծրագրերը ինչ-որ առումով նպաստել են աշխատատեղերը պահպանելուն, սակայն կարեւոր էր դրանք սահմանել՝ հաշվի առնելով ոլորտի առանձնահատկությունը: Վարկի մարման արտոնյալ ժամկետը պետք էր սահմանել ոչ թե 6 ամսով, այլ մեկ տարով: Այժմ այդ վարկերը մարելու համար հնարավորություն չկա: Պետք է քննարկել եւ երկարաձգել վարկերի մարման ժամկետները մինչեւ 2021 թվականի ապրիլ: Բացի այդ, եթե 23-րդ ծրագրով աջակցությունը դադարեցվի, ապա ոլորտը կհայտնվի ծանր վիճակում: Այդ ամենը խոսում է այն մասին, որ ծրագրերի իրականացման դեպքում շատ կարեւոր է հաշվի առնել մասնավոր ոլորտի կարծիքը: Համակարգային օրենսդրական փոփոխությունների շրջանակում անհրաժեշտ է նաեւ սահմանել ընդհանուր տեղեկատվական բազա, որպեսզի հնարավորություն լինի օբյեկտիվորեն վերլուծել շուկան: Անհնար է առանց տուրիզմի ապահովել երկնշանակ տնտեսական աճ, ինչի մասին վերջերս ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը»,-նշեց նա:
Փորձագետն ընդգծեց մինչեւ 2024 թվականի տուրիզմի զարգացման հայեցակարգի մշակման կարեւորությունը: «Այստեղ պետք է հաշվի առնվեն նաեւ նոր պայմաններում Ղարաբաղի տուրիզմի զարգացման առանձնահատկությունները, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաարգելափակումը պետք է համապատասխանի մեր տուրիզմի զարգացման շահերին: Բացի այդ, կարեւոր է ակտիվորեն ֆինանսավորել տուրիզմի մարքեթինգը, ինչը մեզ մոտ՝ ի տարբերություն այլ տուրիստական երկրների, տեղի չի ունենում: Շատ կարեւոր է տարածաշրջանում քաղաքական կայունությունը: Այցելության համար անցանկալի պետությունների ցուցակում հայտնվելու ռիսկից խուսափելու համար պետք է աշխարհին հասցնել, որ երկիրն անվտանգ է զբոսաշրջիկների համար»,-եզրափակեց Ապրեսյանը:

Сегодня стоит задача не допустить развала туристической сферы, а для этого нужно реализовать специальные комплексные программы развития туризма. Об этом на встрече с журналистами 13 января заявил председатель Федерации туризма Армении Мехак Апресян.
По его словам, работа гостиниц и туроператоров, не вовлеченных во внутренний туризм, просто стоит, а остальные кое-как пытаются удержаться на плаву. «Конечно, программы поддержки Правительства в некоторой степени способствовали тому, чтобы сохранить рабочие места, однако важно было вводить их с учетом специфики сферы. Льготный срок погашения кредита нужно было ввести на 1 год, а не 6 месяцев, как это было сделано. Сейчас погашать эти кредиты, по сути, нечем. Нужно обсудить и продлить сроки погашения до апреля 2021 года. Кроме того, если поддержка по 23-ей программе (по части выплат зарплат) прекратится, то сфера окажется в тяжелейшем состоянии. Все это говорит о том, что при реализации программ очень важно учитывать мнение частного сектора и общественности. В рамках системных законодательных изменений необходимо ввести также общую информационную базу, чтобы можно было объективно анализировать рынок. Невозможно обеспечить двузначный экономический рост, о чем недавно говорил министр экономики Армении, без туризма», - подчеркнул он.
Эксперт отметил важность разработки концепции развития туризма до 2024 года, которая будет нацелена на двузначный рост показателей сферы. «Здесь должны быть учтены также особенности развития туризма Карабаха в новых условиях, разблокирование транспортных коммуникаций в регионе должно соответствовать интересам развития нашего туризма. Кроме того, важно активно финансировать маркетинг туризма, чего у нас, в отличие от других туристических стран, не происходит. Очень важна политическая стабильность в регионе. Во избежание риска оказаться в списке нежелательных для визитов государств важно донести до мира, что страна безопасна для туристов», - заключил Апресян.