2020 թվականին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից պետական բյուջե է վճարվել շուրջ 987,7 մլրդ դրամ, ինչը կազմել է հարկային եկամուտների շուրջ 71,3 տոկոսը: Այս մասին հայտարարել է ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանը:
Նրա խոսքով, նախորդ տարի 1000 խոշոր հարկ վճարողները վճարել էին 1 տրլն 61 մլրդ դրամ, որը հարկային եկամուտների 72,5 տոկոսն է կազմել:
«Այսինքն 2020-ին 1000 խոշոր հարկ վճարողները շուրջ 74 մլրդ դրամով քիչ հարկ են վճարել, քան 2019-ին: Ընդհանուր առմամբ, 2020-ին հարկային եկամուտները 2019-ի հարկային եկամուտներից նվազ են մոտ 79 մրդ դրամով:
Սա շատ բնական է, այդպես էլ պետք է լիներ, որովհետեւ այն վիճակը, որ հայտնվեցինք 2020 թվականին կորոնավիրուսի ու պատերազմի պատճառով, իր ազդեցությունն է թողել բոլոր ոլորտների վրա»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկի առաջին 10 հորիզոնականները զբաղեցնող ընկերություններին, Մաշադյանը նկատեց, որ այստեղ զգալի փոփոխություններ չեն եղել. առաջին հորիզոնականում «Գրանդ Տոբակոն» է, որի վճարումները 2020-ին գերազանցել է 50 մլրդ դրամը (2019-ի համեմատ նվազել է 6,4 մլրդ դրամով):
Առաջին տասնյակում ունենք միայն մեկ փոփոխություն. «Հայկական էլեկտրական ցանցեր»-ը 2020-ին զբաղեցրել է 11-րդ հորիզոնականը, իսկ նրա փոխարեն տասնայկում է հայտնվել «ՄՏՍ» կազմակերպությունը:
Ամենաշատ հարկերի ավելացում եղել է «ԳեոՊրոմայնինգ» կազմակերպության մոտ, հարկային եկամուտները 2020-ին ավելացել են 9,4 մլրդ դրամով: Սա Սոթքի հանքավայրն է եւ այն վիճակը, որ ունեցանք, իր ազդեցությունը կունենա 2021 թվականին:
Երկրորդ ընկերությունը, որ 2020-ին հարկային եկամուտների աճ է ունեցել, CPS-ն է, որը զբաղվում է վառելիքի ներմուծմամբ եւ իրացմամբ»:

В 2020 году 1000 крупных налогоплательщиков выплатили в госбюджет около 987,7 млрд. драмов, что составило примерно 71,3% налоговых доходов. Об этом заявил 21 января первый заместитель главы Комитета государственных доходов Армении Рафик Машадян.
По его словам, в предыдущем году 1000 крупных налогоплательщиков выплатили 1 трлн. 61 млрд. драмов, что составило 72,5% налоговых доходов. «То есть в 2020 году 1000 крупных налогоплательщиков выплатили налогов примерно на 74 млрд. драмов меньше, чем в 2019-ом. В целом налоговые доходы в 2020 году примерно на 79 млрд. драмов меньше налоговых доходов 2019-го. Это естественно, так и должно было быть. Ситуация, сложившаяся у нас в 2020 году из-за коронавируса и войны, отразилась на всех сферах», - сказал  Машадян.
Касаясь компаний, занявших первые 10 мест в списке 1000 крупных налогоплательщиков, он отметил, что существенных изменений по этой части не произошло. На первом месте находится компания «Гранд Тобако», выплаты которой в 2020 году превысили 50 млрд. драмов (снизились на 6,4 млрд. драмов в сравнении с 2019 годом).
В первой десятке лишь одно изменение: «Электрические сети Армении» в прошлом году заняли 11-ое место, а вместо них в десятке оказалась организация «МТС».
Наибольший рост налогов отмечен у организации «GeoProMining», налоговые поступления в 2020 году у нее увеличились на 9,4 млрд. драмов. Это Сотский рудник, ситуация, сложившаяся здесь, отразится уже на итогах 2021 года. У компании «CPS», занимающейся импортом и реализацией топлива, в 2020-ом также выросли налоговые доходы.