ԱՄՆ-ի եւ Գերմանիայի միջեւ սերտ համագործակցության թարմացումը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ նախագահի արտաքին քաղաքականության մեջ քարոզչության ու գաղափարախոսության գերիշխումը մտահոգություն են առաջացնում Լեհաստանում: Այս մասին հայտարարել է Յագելոնի քոլեջի ռեկտոր, պրոֆեսոր-ամերիկագետ Գժեգոժ Բուրսկին Radio Szczecin ռադիոկայանի եթերում, հաղորդում է Gazeta-ն:
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնի դիրքորոշումը կարող է «Հյուսիսային հոսք 2» գազամուղի կառուցման ավարտի պատճառ դառնալ:
Պրոֆեսորի խոսքով՝ դա շիզոֆրենիայի նշան է: Մի կողմից, ԱՄՆ-ին զայրացնում է այդ գազամուղի կառուցումը Ռուսաստանի հետ, մյուս կողմից՝ Բայդենը Գերմանիային համագործակցության է հրավիրում:
Բուրսկին կարծիք է հայտնել, որ Վաշինգտոնի եւ Բեռլինի միջեւ ավելի ամուր հարաբերությունները կհանգեցնեն ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ շփումների լավացման:

Возобновление тесного сотрудничества между США и ФРГ, а также преобладание пропаганды и идеологии во внешней политике американского государства вызывают обеспокоенность в Польше. Об этом заявил ректор Ягеллонского колледжа, профессор-американист Гжегож Бурский в эфире радиостанции Radio Szczecin, передает Gazeta
По его словам, позиция Вашингтона может стать причиной завершения строительства газопровода «Северный поток — 2».
Профессор считает, что это проявление шизофрении. С одной стороны, Соединенные Штаты возмущаются из-за того, что Германия строит «СП-2» вместе с Россией. С другой — Байден приглашает ФРГ к сотрудничеству.
Бурский выразил мнение, что более крепкие отношения между Вашингтоном и Берлином приведут к улучшению контактов между США и РФ.