Կահիրեում տեղի կունենա հին եգիպտական թագավորական 22 մումիաների շքերթ, որից հետո աճյունները կտեղափոխվեն նոր հանգստավայր, հայտնում է AFP-ն: Եգիպտոսը պատրաստվում է իր տեսակի մեջ առաջին «Փարավոնների ոսկե շքերթին», որի ընթացքում 18 թագավորների եւ չորս թագուհիների աճյունները ըստ կարգի կտեղափոխվեն մայրաքաղաքի փողոցներով՝ սկսած հնագույնից:
Յուրաքանչյուր մումիա կցուցադրվի առանձին հարթակում՝ զարդարված հին եգիպտական ոճով: Բոլոր հարթակները հագեցած կլինեն ամորտիզատորներով, որպեսզի Կահիրեով անցնող 40 րոպեանոց ճանապարհորդության ընթացքում «թանկարժեք բեռներից» ոչ մեկին անհավասար ճանապարհները պատահաբար անհանգստություն չպատճառեն: Մումիաների երթը Թահրիր հրապարակում գտնվող Եգիպտական թանգարանից կուղեւորվի դեպի Ֆուստատում գտնվող Եգիպտական քաղաքակրթության ազգային թանգարան (NMEC)՝ հրավառությունների եւ պատվո համազարկերի ներքո:
Մայրաքաղաքի հարավում գտնվող նոր թանգարանը 2017-ին իր դռներն է բացել սահմանափակ ցուցանմուշների առջեւ եւ ամբողջովին կբացվի կիրակի օրը, բայց մումիաները հանրային ցուցադրության կհանվեն ապրիլի 18-ից: Ազգային թանգարան հասնելուն պես աճյունները կզբաղեցնեն «փոքր-ինչ բարելավված մասնաշենքեր»,- ասել է Կահիրեի Ամերիկյան համալսարանի եգիպտաբանության պրոֆեսոր Սալիմա Իքրամը: «Ջերմաստիճանի եւ խոնավության վերահսկումը ավելի լավ կլինի, քան հին թանգարանում»,- հավելել է Իքրամը:

В Каире пройдет парад 22 древнеегипетских королевских мумий, после чего останки перенесут на новое месте упокоения, сообщает AFP. Египет готовится к первому в своем роде «Золотому параду фараонов», во время которого останки 18 королей и четырех королев пронесут  по улицам столицы по порядку, начиная с самых древних.
Каждая мумия будет выставлена на отдельной платформе, оформленной в древнеегипетском стиле. Все платформы будут оснащены амортизаторами, чтобы при 40-минутном путешествии по Каиру ни один из «драгоценных грузов» не был случайно потревожен из-за неровностей дорог. Парад мумий пройдет от Египетского музея на площади Тахрир в Национальный музей египетской цивилизации (NMEC) в Фустат на фоне  фейерверков и под  почетные залпы.
Новый музей на юге столицы открыл свои двери для ограниченных экспонатов в 2017 году и полностью откроется в воскресенье, но мумии будут выставлены на всеобщее обозрение с 18 апреля. По прибытии в  Национальный музей останки займут «слегка улучшенные корпуса», - сказала Салима Икрам, профессор египтологии Американского университета в Каире. «Контроль температуры и влажности будет лучше, чем в старом музее», - добавила Икрам.