Ավելի քան 1800 բանտարկյալ է փախել նիգերիական բանտից՝ նռնակներով, գնդացիրներով, պայթուցիկներով եւ հրացաններով զինված գրոհայինների հարձակումից հետո, հայտնում է BBC-ն:
Հարձակվողներն օգտագործել են պայթուցիկ, որ պայթեցնեն Օվերի հարավարեւելյան քաղաքի բանտի վարչական մասնաշենքը եւ թափանցեն բանտի բակ: Օվերին գտնվում է Նիգերիայի ամենախոշոր քաղաք Լագոսից մոտ 400 կմ հարավ-արեւելք:
Նիգերիական ուղղիչ ծառայությունը BBC-ի հետ զրույցում հաստատել է, որ երկուշաբթի կատարված հարձակումից հետո փախել են 1844 բանտարկյալներ:
Նիգերիայի ոստիկանությունը բանտի վրա հարձակման մեջ մեղադրել է «Բիաֆրայի արմատական ժողովուրդ» արգելված անջատողական կազմակերպությանը:
France Presse գործակալությունը հայտնել է, որ խումբը հերքում է իր մասնակցությունը:
Նիգերիայի հարավ-արեւելքում հունվարից կատարվել են մի շարք հարձակումներ ոստիկանական տեղամասերի վրա, գողացվել է մեծ քանակությամբ ռազմամթերք, հայտնում է BBC-ն: Այս հարձակումների պատասխանատվությունը խմբավորումներից ոչ մեկը չի ստանձնել:

Более 1 800 заключенных сбежали из нигерийской тюрьмы после нападения боевиков, вооруженных гранатами, пулеметами, взрывчаткой и винтовками, сообщает BBC.
Нападавшие использовали взрывчатку, чтобы взорвать административный корпус тюрьмы в юго-восточном городе Оверри и проникнуть во двор тюрьмы. Оверри находится примерно в 400 км к юго-востоку от крупнейшего города Нигерии, Лагоса.
Нигерийская исправительная служба подтвердила BBC, что 1844 заключенных сбежали после нападения, которое произошло в понедельник.
Нигерийская полиция обвинила в нападении на тюрьму запрещенную сепаратистскую организацию «Коренной народ Биафры».
Агентство France Presse сообщило, что группа отрицает свою причастность.
С января на юго-востоке Нигерии был совершен ряд нападений на полицейские участки, а с января было украдено большое количество боеприпасов, сообщает BBC. Ни одна из группировок не взяла на себя ответственность за эти нападения.