Թեհրանն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին կոչ է արել վերջ դնել Իրանի դեմ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից սկսված տնտեսական ահաբեկչության քաղաքականությանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նաթանզի միջուկային ահաբեկչությունը վտանգավոր հանգույց է քանդել, որը կարող է զսպվել միայն Թրամփի կողմից սկսված ԱՄՆ տնտեսական ահաբեկչությանը վերջ տալու միջոցով»,- չորեքշաբթի Twitter-ում ասել է Իրանի արտգործնախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:- Բայդենն ու Հարիսն ունեն հստակ ընտրություն. կա՛մ Օբամա-Բայդեն գործարքը (Գործողության համատեղ համապարփակ ծրագիր, ԳՀՀԾ), կա՛մ Թրամփի «առավելագույն պարտության» արշավը: Այլընտրանք չկա: Քիչ ժամանակ է մնացել»:
Միջադեպը Նաթանզի ատոմակայանում տեղի է ունեցել ապրիլի 11-ին: Իրանական կողմը տեղեկացրել է, որ Նաթանզի օբյեկտում էլեկտրաէներգիայի բաշխման ցանցում վթար է տեղի ունեցել, ինչը պայթյունի է հանգեցրել: Տուժածներ եւ շրջակա միջավայրի աղտոտվածություն չկա:

Тегеран призвал президента США Джо Байдена покончить с политикой экономического террора в отношении Ирана, начатой бывшим президентом Дональдом Трампом, передает ТАСС
«Ядерный терроризм в Натанзе развязал опасную спираль, которую можно сдержать лишь путем прекращения экономического терроризма Соединенных Штатов, начатого Трампом, - отметил в среду министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф на своей странице в Twitter. - У Байдена  и Харрис есть ясный выбор: или сделка  Обамы и Байдена (Совместный всеобъемлющий план действий, СВПД), или кампания «максимального проигрыша» Трампа. Альтернативы нет. Осталось мало времени».
Инцидент на ядерном объекте в Натанзе произошел 11 апреля. Иранская сторона проинформировала, что на объекте в Натанзе была зафиксирована авария в распределительной электросети, которая привела к взрыву. Пострадавших и загрязнения окружающей среды нет.