Չինական Huawei հեռահաղորդակցական ընկերությունը նախատեսում է 2030 թվականին վեցերորդ սերնդի (6G) բջջային ցանց գործարկել: Այս մասին հայտարարել է CGTN հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով իր ներկայիս գործադիր տնօրեն Էրիկ Սյուին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ելույթ ունենալով Շենժենում Huawei-ի վերլուծաբանների համաշխարհային համաժողովում՝ Էրիկ Սյուն ասել է, որ շուտով ընկերությունը կհրապարակի պաշտոնական փաստաթուղթ, որտեղ կբացատրվեն 6G ցանցի զարգացման առանձնահատկությունները:
Ավելի վաղ Չինաստանի Ցինխուա համալսարանի ներկայացուցիչ Ցույ Բաոգոն ասել էր, որ նոր ցանցերում ինտերնետի արագությունը կհասնի վայրկյանում 1000 գիգաբայթի, ինչը 50 անգամ ավելի արագ է, քան 5G կապի ստանդարտը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ 6G ցանցերը կլուծեն գերարագ տրաֆիկում բարձրորակ ինտերնետ կապերի հետ կապված ներկայիս 5G խնդիրը: Վեցերորդ սերնդի բջջային ցանցերը կապահովեն բարձրորակ միացում, երբ օգտագործողը տարածության մեջ շարժվում է 1000 կմ/ժամ արագությամբ՝ եւ՛ գերարագ գնացքով ճանապարհորդելիս, եւ՛ ինքնաթիռով ճանապարհորդելիս:

Китайская телекоммуникационная компания Huawei планирует ввести в эксплуатацию сети шестого поколения мобильной связи (6G) в 2030 году. Об этом сообщил телеканал CGTN со ссылкой на ее действующего главного исполнительного директора Эрика Сюя, передает ТАСС
Выступая на глобальной конференции аналитиков Huawei в городе Шэньчжэнь, Эрик Сюй заявил, что в скором времени компания опубликует официальный документ (белую книгу), разъясняющий специфику развития сетей 6G.
Ранее представитель китайского Университета Цинхуа Цуй Баого заявил, что в новых сетях скорость интернета будет достигать 1 тыс. гигабайт в секунду, что в 50 раз быстрее по сравнению со стандартом связи 5G.
Как сообщает телеканал, сети 6G разрешат нынешнюю проблему 5G, связанную с качественным интернет-соединением при высокоскоростном движении. Сети шестого поколения мобильной связи обеспечат качественное соединение при перемещении пользователя в пространстве со скоростью 1 тыс. км/ч - как при поездке на скоростном поезде, так и при путешествии на самолете.