2020 թվականը դիտարկումների ամբողջ պատմության մեջ երեք ամենաշոգ տարիներից մեկն էր, ասվում է ՄԱԿ-ի զեկույցում, ինչը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին դրդել է հայտարարել, որ աշխարհը «անդունդի եզրին է»:
Համաշխարհային օդերեւութաբանական կազմակերպության (ԱՀԿ) զեկույցում ասվում է, որ սա «կրկնակի հարված» է կլիմայական արտակարգ երեւույթներից տուժած միլիոնավոր մարդկանց համար:
«Գլոբալ կլիմայի վիճակի մասին» զեկույցը հաստատում է իր նախնական եզրակացությունները եւ պատրաստ է ապրիլի 22-23-ը ԱՄՆ-ի գլխավորած գագաթաժողովին:
«Մենք անդունդի եզրին ենք... Մենք տեսնում ենք արեւադարձային փոթորիկների, սառցադաշտերի հալման ռեկորդային մակարդակ՝ կապված երաշտի, ջերմային ալիքների եւ անտառային հրդեհների հետ»,- Reuters-ին ասել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
Զեկույցը ցույց է տալիս, որ 2020-ին գլոբալ միջին ջերմաստիճանը մոտավորապես 1,2 աստիճանով բարձր է եղել նախաարդյունաբերական ժամանակաշրջանից, ինչը 2016-ի եւ 2019-ի հետ մեկտեղ այն դարձնում է ամենաթեժը տարվա թոփ եռյակում, չնայած Լա Նինյայի պայմաններում սառչելուն:
Նշված ցուցանիշների մեջ եղել են Արկտիկայում ծովային սառույցի ռեկորդային ցածր չափ՝ 2020-ի երկու ամսվա ընթացքում: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում օվկիանոսների շուրջ 80 տոկոսը զգացել է առնվազն մեկ ծովային ջերմային ալիք:
ԱՄՆ-ում գրանցվել են ինչպես պատմության մեջ խոշորագույն հրդեհները, այնպես էլ ամենամեծ թվով փոթորիկները: Միայն «Լաուրա» փոթորիկը, որը օգոստոսի 27-ին հարվածել է Լուիզիանային, 19 միլիարդ դոլարի վնաս է պատճառել:
Զեկույցում նշվում է, որ Կալիֆոռնիայում Մահվան հովիտը օգոստոսին գրանցել է աշխարհում վերջին 80 տարվա ամենաբարձր ջերմաստիճանը՝ 54,4 աստիճան ըստ Ցելսիուսի:

2020 год был одним из трех самых жарких за всю историю наблюдений,  говорится в докладе Организации Объединенных Наций, что побудило Генерального секретаря ООН  заявить, что мир стоит «на краю пропасти».
В отчете Всемирной метеорологической организации (ВМО) говорится, что это «двойной удар» по миллионам людей, пострадавших от экстремальных климатических явлений.
Отчет «Состояние глобального климата» подтверждает его предварительные выводы и подготовлен к саммиту под руководством США, который состоится 22-23 апреля.
«Мы находимся на краю пропасти ... Мы наблюдаем рекордные уровни тропических штормов, таяния ледников в связи с засухой, волнами тепла и лесными пожарами», - сказал Reuters генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш.
В отчете показано, что средняя мировая температура в 2020 году была примерно на 1,2 градуса по Цельсию выше доиндустриального периода, что позволило ему войти в тройку самых жарких лет вместе с 2016 и 2019 годами, несмотря на охлаждение в условиях Ла-Нинья.
Среди отмеченных индикаторов были рекордно низкая протяженность морского льда в Арктике за два месяца 2020 года. Около 80 процентов океана испытали по крайней мере одну морскую волну тепла в прошлом году.
В Соединенных Штатах были зафиксированы как самые крупные пожары в истории, так и наибольшее количество ураганов. Один только ураган «Лаура», обрушившийся на Луизиану 27 августа, нанес 19 миллиардов долларов ущерба.
В отчете говорится, что в августе в Долине Смерти в Калифорнии была зафиксирована самая высокая температура в мире за последние 80 лет - 54,4 градуса по Цельсию.