Գերմանիան Ռուսաստանից գազի հուսալի մատակարարումների կարիք ունի եւ կողմ է «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի հնարավորինս շուտ շահագործմանը: Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Գերմանիայի Սաքսոնիա դաշնային նահանգի Վարչապետ Միխայել Կրեչմերը՝ ելույթ ունենալով ռուս-գերմանական հումքի 13-րդ առցանց համաժողովի բացմանը: Հեռարձակումն անցկացվել է Ռուս-գերմանական հումքային ֆորումի կայքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք՝ Գերմանիան, իհարկե Ռուսաստանից հուսալի գազի մատակարարման կարիք ունենք: Եվրամիությունում գազի պահանջարկի 40 տոկոսը [գալիս է] Ռուսաստանից: Ուստի կցանկանայինք հնարավորինս շուտ շահագործման հանձնել նոր «Հյուսիսային հոսք 2»-ը»,- ասել է Կրեչմերը:
Ընդ որում, նա հավելել է, որ Գերմանիան ձգտում է սերտորեն համագործակցել Ռուսաստանի հետ ջրածնի օգտագործման հարցում՝ Եվրոպային էներգիա մատակարարելու համար: Բացի այդ, նա համավարակի ավարտից հետո Սաքսոնիայում Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ դեմ առ դեմ հանդիպումների հույս է հայտնել:
Գերմանիայի իշխանությունները բազմիցս ասել են, որ անհրաժեշտ են համարում ավարտել «Հյուսիսային հոսք -2»-ի շինարարությունը: Բեռլինում այս նախագիծը տնտեսական է համարվում Ընդ որում, նախարարների կաբինետն առանձնացնում է միայն քաղաքական կողմը. նրանք պնդում են, որպեսզի գազատարի գործարկումից հետո Ուկրաինան պահպանի տարանցիկ գոտու դերը: Գերմանիան այժմ հրաժարվում է ածուխից եւ միջուկային էներգետիկայից: Արդյունաբերության համար վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին անցումն անցավ իրականացնելու համար երկրին ավելի շատ գազ է անհրաժեշտ: «Կանաչները» բազմիցս քննադատել են «Հյուսիսային հոսք 2»-ը:

Германия нуждается в надежных поставках газа из России и выступает за скорейший ввод в эксплуатацию газопровода Nord Stream 2 («Северный поток – 2»). Об этом в четверг заявил премьер-министр германской федеральной земли Саксония Михаэль Кречмер, выступая на открытии 13-й Российско-Германской сырьевой конференции, проходящей в онлайн-формате. Трансляция велась на сайте Российско-Германского сырьевого форума, передает ТАСС
«Мы, Германия, конечно, нуждаемся в надежных поставках газа из России. 40% потребностей спроса газа в Европейском союзе [приходится] на Россию. Поэтому мы хотели бы как можно скорее ввести в эксплуатацию новый «Северный поток – 2», - отметил Кречмер.
При этом он добавил, что ФРГ стремится тесно взаимодействовать с Россией по вопросам использования водорода для обеспечения Европы энергией. Кроме того, он выразил надежду на проведение очных встреч с представителями России в Саксонии после окончания пандемии.
Власти Германии ранее неоднократно говорили, что считают нужным достроить «Северный поток – 2». Этот проект в Берлине считают экономическим. При этом в кабмине выделяют один политический аспект - настаивают на том, чтобы после запуска трубопровода роль транзитной зоны сохраняла Украина. Германия сейчас отказывается от угольной и атомной энергетики. Чтобы безболезненно для промышленности осуществить переход на возобновляемые источники энергии, стране нужно больше газа. «Зеленые» неоднократно критиковали «Северный поток – 2».
По состоянию на 31 марта готовность «Северного потока – 2» составила 95%, осталось уложить около 121 км.