Բոլորս գիտենք, որ այս օրը միշտ նշվել է որպես Եռատոն՝ Հաղթանակի օրը, Շուշիի ազատագրման օրը եւ Արցախի բանակի հիմնադրման օրը: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 9-ին Հաղթանակ» զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Ակնհայտ է, որ յուրքանչյուր հաղթանակ պետք է կապիտալիզացնել, դարձնել ուժեղ պետություն: Որքանո՞վ ենք դա կարողացել անել, կարծում եմ՝ այսօր այն օրն է, որ գիտակցում ենք, որ լավ չենք այս ուղղությամբ թե մեր պետությունը կառուցել, թե արժեւորել այդ հաղթանակները, թե մեր պետական ինստիտուտների հզորությունը: Այն մարտահրավերը, որ մեզ նետվեց 2020-ին, ցույց տվեց, որ մենք հաղթանակը չենք կապիտալիզացրել, անցած տարիները մսխվել են:
Պարզ է, որ այսօրը շատ տխուր օր է դարձել: Անցած տարի այստեղ այնքան մարդ կար, որ իրար հրում էին, բոլորն իրար շնորհավորում էին, հիմա էլ ենք շնորհավորում, բայց ոչ այդքան մարդ կա, ոչ տրամադրություն կա, ոչ էն հպարտությունը կա, կոտրված ենք բոլորս»,-ասաց նա:
Մարուքյանը հավելեց, որ այսօրվանից սկսած պետք է ոտքի կանգնել. «1-0 էր, դարձել է 1-1, ու այդ 1-1-ը կարող է դառնալ 2-1, 3-1 հօգուտ մեզ, եթե կարողանանք ուժեղ պետություն կառուցել: Մենք կարող ենք ուժեղ պետություն կառուցել, 10 միլիոնանոց ազգ ենք, ունենք մի երկիր, որտեղ 2-3 մլն մարդ է ապրում»:
Նա նկատեց, որ մեր բանակը կենաց-մահու կռիվ է տվել. «Մենք ապացուցել ենք, որ կռվող ազգ ենք, որ մինչեւ վերջ կարող ենք կռվել: Բաներ կան, որոնց ով կարելի է հպարտանալ եւ դրանց վրա կառուցել, ոչ թե հուսահատվել եւ մտածե, որ ամեն ինչ կորած է»:
Դիտարկմանը, որ այս պարտության քաղաքական ու բարոյական պատասխանատվությունը կրում է օրվա իշխանությունը, Մարուքյանն արձագանքեց. «Ժողովուրդը թող այդ պատասխանատվությունը որոշի հունիսի 20-ի ընտրություններում: Ոչ ես եմ որոշում, ոչ դուք: Բարոյական է, բարոյական չի, պատասխանատու է, պաասխանատու չի, ես այսօր չեմ էլ ուզում անդրադառալ այդ թեմաներին: Մենզ պետք է համախմբվել, պետք է Հայաստանը դարձնել 10 մլն հայր երկիրը: Մենք կարող ենք ոտքի կանգնել եւ շարժվել առաջ»:
Հարցին, թե հիմա մենք եռատո՞ն ենք նշում, Մարուքյանը դրական պատասխան տվեց. Այո, Եռատոն ենք նշում, վերջին հաշվով Շուշին ազատագրել ենք: Հիմա գրավել են Շուշին, բայց Ռատոնը ազատագրելու մասին է: Դա նշանակում է, որ էլի կարող ենք ազատագրել: Հիմա ի՞նչ է, մտածում ենք, որ չի եղե՞լ հաղթանակ, Շուշին չենք ազատագրե՞լ»:

Все мы знаем, что этот день всегда отмечался как тройной праздник - День Победы, День освобождения Шуши и день основания армии Арцаха. Об этом заявил в беседе с журналистами в парке Победы в Ереване 9 мая глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
«Очевидно, что каждую победу нужно капитализировать, становиться сильным государством. Насколько мы сумели это сделать? Думаю, сегодня тот день, когда мы осознаем, что нехорошо построили государство в этом направлении, оценили эти победы или мощь наших государственных институтов. Вызовы, брошенные нам в 2020 году, показали, что мы не капитализировали победу, прошлые годы были потрачены впустую.
Понятно, что сегодня уже очень грустный день. В прошлом году в этот день было столько народу, что люди толкали друг друга, все друг друга поздравляли. И сейчас, конечно, поздравляем, но уже здесь не так много людей, нет настроения, все мы просто сломлены», - заявил Марукян.
Он призвал всех встать на ноги. «Было 1:0, сейчас – 1:1, и этот 1:1 может стать 2:1, 3:1 в нашу пользу, если мы сумеем построить сильное государство. Мы можем построить сильное государство, нас 10 млн., имеем страну, в которой проживают 2-3 млн. человек», — отметил депутат.
По его словам, наша армия воевала на смерть. «Мы доказали, что являемся борющейся нацией, что можем воевать до конца. Есть моменты, которыми можно просто гордиться, и на их основе строить, а не разочаровываться и думать, что все потеряно», — сказал глава «СА».
На замечание о том, что политическая и моральная ответственность за это поражение несет власть дня, он заявил: «Пусть народ решит все это на выборах 20 июня. Это решаем ни я, ни вы. Я и не хочу сегодня касаться данной темы. Нам нужно объединиться, нужно превратить РА в страну 10 млн. армян. Мы можем встать на ноги и пойти вперед».
На вопрос, отмечаем ли мы сегодня все-таки Тройной праздник, Марукян ответил: «Да, конечно, в конце концов, Шуши был освобожден. Тройной праздник связан с этим. И это означает, что опять можем освободить».