Չինացի պրոֆեսորը կոչ է արել կառավարությանը յուրաքանչյուր նորածին երեխայի համար ծնողներին 1 միլիոն յուան (156 000 ԱՄՆ դոլար) վճարել, հաղորդում է Reuters-ը:
Ինչպես ցույց է տվել վերջին մարդահամարը, Չինաստանի բնակչությունը 2010-ից մինչեւ 2020 թվականին ամենադանդաղ տեմպերով է աճել, ինչը մտավախություն է առաջացնում, որ երկրի կրճատվող աշխատուժը չի կարողանա կերակրել ավելի տարեց բնակչությանը:
Պեկինի համալսարանի տնտեսագիտական դպրոցի պրոֆեսոր Լիան Ցզյանժանը կարծում է, որ ծնելիության մակարդակը ներկայիս 1.3-ից 2.1-ը բարձրացնելը Չինաստանի ՀՆԱ-ի 10 տոկոսը: Ըստ նրա՝ դա յուրաքանչյուր երեխայի համար 1 միլիոն յուան է կազմում, իսկ միջոցները կարող են տրամադրվել կանխիկ, հարկային արտոնությունների կամ բնակարանային սուբսիդիաների տեսքով: Ծախսերը կփոխհատուցվեն տնտեսության մեջ ապագա ներդրումներով, ասել է Լիանը: «Եթե ընտանիքում եւս մի երեխա ծնվի, երեխայի ապագա վճարները սոցիալական ապահովության, հարկային եկամուտների մեջ կգերազանցեն 1 միլիոն յուանը»,- ասել է նա:

A Chinese professor has called on the government to pay parents 1 million yuan (US $ 156,000) for every newborn baby, Reuters reported.
China's population grew at the slowest pace from 2010 to 2020, as the latest census showed, raising fears that the country's shrinking workforce will not be able to feed an increasingly elderly population.
Liang Jianzhang, Research Professor of Applied Economics at the Guanghua School of Management, Peking University, believes that raising the birth rate from the current 1.3 to 2.1 will cost 10% of China's GDP.
According to him, this amounts to 1 million yuan per child, and the funds can be allocated in the form of cash, tax breaks, or housing subsidies. The costs will be offset by future contributions to the economy, Liang said.