Չինացի պրոֆեսորը կոչ է արել կառավարությանը յուրաքանչյուր նորածին երեխայի համար ծնողներին 1 միլիոն յուան (156 000 ԱՄՆ դոլար) վճարել, հաղորդում է Reuters-ը:
Ինչպես ցույց է տվել վերջին մարդահամարը, Չինաստանի բնակչությունը 2010-ից մինչեւ 2020 թվականին ամենադանդաղ տեմպերով է աճել, ինչը մտավախություն է առաջացնում, որ երկրի կրճատվող աշխատուժը չի կարողանա կերակրել ավելի տարեց բնակչությանը:
Պեկինի համալսարանի տնտեսագիտական դպրոցի պրոֆեսոր Լիան Ցզյանժանը կարծում է, որ ծնելիության մակարդակը ներկայիս 1.3-ից 2.1-ը բարձրացնելը Չինաստանի ՀՆԱ-ի 10 տոկոսը: Ըստ նրա՝ դա յուրաքանչյուր երեխայի համար 1 միլիոն յուան է կազմում, իսկ միջոցները կարող են տրամադրվել կանխիկ, հարկային արտոնությունների կամ բնակարանային սուբսիդիաների տեսքով: Ծախսերը կփոխհատուցվեն տնտեսության մեջ ապագա ներդրումներով, ասել է Լիանը: «Եթե ընտանիքում եւս մի երեխա ծնվի, երեխայի ապագա վճարները սոցիալական ապահովության, հարկային եկամուտների մեջ կգերազանցեն 1 միլիոն յուանը»,- ասել է նա:

Китайский профессор призвал правительство выплачивать  родителям 1 миллион юаней (156 000 долларов США) за каждого новорожденного ребенка, передает Reuters.
Как показала последняя перепись населения, с 2010 по 2020 год население Китая росло самыми медленными темпами, что вызывает опасения, что сокращающаяся рабочая сила страны не сможет прокормить все более пожилое население.
Лян Цзяньчжан, профессор Школы экономики Пекинского университета считает, что повышение уровня рождаемости с нынешних 1,3  до 2.1 о будет стоить 10% ВВП Китая. По его словам, это составляет 1 миллион юаней на ребенка, и средства можно выделить в виде наличных денег, налоговых льгот или жилищных субсидий. Затраты будут компенсированы будущим вкладом в экономику, сказал Лян. «Если в семье родится еще один ребенок, будущие взносы этого ребенка в социальное обеспечение, в налоговые поступления превысят 1 миллион юаней», - отметил он.