Ավստրիայի դաշնային կանցլեր Սեբաստիան Կուրցն ասել է, որ իր քաղաքական ընդդիմախոսներն անընդհատ փորձում են հեռացնել իրեն այս պաշտոնից՝ հօգուտ սոցիալ-դեմոկրատների: Այս հայտարարությունն Ավստրիայի պահպանողական ժողովրդական կուսակցության ղեկավարն արել է չորեքշաբթի օրը՝ իրեն «Իբիցա գեյթի» գործով խորհրդարանի հատուկ հանձնաժողովին կեղծ ցուցմունք տալու կասկածանքով առաջադրված մեղադրանքի ֆոնին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ո՞րն է տեղի ունեցողի նպատակը: Դրա նպատակն այն է, որ Կուրցը պետք է հեռանա: Կանցլեր դառնալուց ի վեր փորձեր են արվում նախ ցույցերով, ապա խորհրդարանում իշխանությունից հեռացումով, իսկ այժմ անընդհատ մեղադրանքներով ինձ ինչ-որ կերպ հեռացնել իմ պաշտոնից: Ես կարող եմ ձեզ ասել, որ ես հարգում եմ մեր օրենքները եւ մեր սահմանադրությունը: Սակայն բնության օրենքը, որը, ըստ երեւույթին, ոմանք ցանկանում են կյանքի կոչել, երբ Ավստրիայում միայն սոցիալ-դեմոկրատին է թույլատրվում դաշնային կանցլեր լինել, ես չեմ ճանաչում»,- ընդգծել է Կուրցը ORF-2 հեռուստաալիքի եթերում:
Կուրցը նշել է, որ հատուկ խորհրդարանական հանձնաժողովը, որը ստեղծվել է «Իբիցա գեյթի» շուրջ իրադարձությունների հետաքննության համար, քաղաքական նպատակներ է հետապնդում եւ տրամադրված չէ փնտրել ճշմարտությունն այս գործում: «Ես, ինչպես շատ դիտորդներ, գիտակցել եմ այս հատուկ հանձնաժողովի քաղաքական նպատակը, ուստի անհրաժեշտ չեմ տեսնում երկարաձգել դրա աշխատանքը»,- հավելել է Կուրցը:
Միեւնույն ժամանակ, Ավստրիայի կանցլերը մեջբերել է հայտնի ավստրիացի դատավորի խոսքերը, ով սկզբում մասնակցում էր այս խորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքներին, բայց անդամների շրջանում պրոֆեսիոնալ մոտեցման բացակայության պատճառով ստիպված էր լքել այն, նրան վիրավորել էր խորհրդարանականն ընդդիմադիր «Նոր Ավստրիա» կուսակցությունից: Դատավորը նշել էր, որ խորհրդարանի հատուկ հանձնաժողովում հարգանք չեն ցուցաբերում այն անձանց նկատմամբ, ովքեր ցուցմունքներով հանդես են գալիս որպես վկա:
Հետաքննությունը Կուրցի դեմ
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ավստրիայի տնտեսական հանցագործություններին եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Կուրցի եւ նրա վարչակազմի ղեկավար Բերնհարդ Բոնելիի դեմ՝2019 թվականին «Իբիցա-գեյթ» գործի հանգամանքները պարզելու համար խորհրդարանի հատուկ հանձնաժողովի մասնակից խորհրդարանականների առջեւ կեղծ ցուցմունքներ տալու կասկածանքով:
Այս գործընթացի ընթացքում այդ թվում քննվում էր նաեւ Թոմաս Շմիդին Esterreichische betailigungs AG պետական հոլդինգի ղեկավարի պաշտոնում նշանակման կարգի հարցը, որի միջոցով պետությունը բաժնետոմսեր ունի ավստրիական կարեւոր ձեռնարկություններում: Ընդդիմադիր «Նոր Ավստրիա» կուսակցության ներկայացուցիչները կասկածել էին, որ Կուրցը 2020-ի հունիսին ստել է, երբ բացասական պատասխան է տվել հարցին՝ արդյոք նա այս նշանակումը քննարկել է Շմիդի հետ: Այս կապակցությամբ ընդդիմությունը համապատասխան դիմում է ներկայացրել դատախազություն, որը ստիպված էր հետաքննություն սկսել:
Ինքը՝Կուրցը, հայտարարել է, որ հրաժարական չի տա, քանի որ ինքը կեղծ ցուցմունք չի տվել՝ նշելով, որ պատրաստ է իրավիճակի վերաբերյալ իր տեսլականը ներկայացնել դատավորին, եթե գործը հասնի դատախազության կողմից պաշտոնական մեղադրանքին եւ փոխանցվի դատավորին:

Федеральный канцлер Австрии Себастьян Курц рассказал, что политические оппоненты непрерывно предпринимают попытки сместить его с этого поста в пользу социал-демократов. С таким заявлением лидер консервативной Австрийской народной партии выступил в среду на фоне выдвинутых против него обвинений по подозрению в даче ложных показаний спецкомитету парламента по делу «Ибица-гейт», передает ТАСС
«Что является целью происходящего? Цель происходящего - Курц должен уйти. С тех пор, как я стал канцлером, предпринимаются попытки сначала демонстрациями, затем отстранением в парламенте, теперь постоянными обвинениями каким-то образом меня сместить с поста. Я вам могу сказать, что я уважаю наши законы и нашу конституцию. Но закон природы, который, по всей видимости, некоторым хочется реализовать, когда в Австрии федеральным канцлером разрешено быть только социал-демократу, я не признаю», - подчеркнул Курц в эфире телеканала ORF-2.
Курц указал, что специальный комитет парламента, созданный для расследования событий вокруг «Ибица-гейт», преследует политические цели и не настроен на поиск истины в этом деле. «Я, как и многие наблюдатели, осознал политическую цель этого спецкомитета, поэтому я не вижу необходимости продлевать его работу», - добавил Курц.
Канцлер Австрии при этом процитировал известную австрийскую судью, которая изначально участвовала в работе этого парламентского комитета, но была вынуждена его покинуть из-за отсутствия у его участников профессионального подхода, ее оскорбила парламентарий от оппозиционной партии «Новая Австрия». Судья отмечала, что в спецкомитете парламента не проявляют уважение к лицам, выступающим в качестве свидетелей с показаниями.
Расследование против Курца
Ранее стало известно, что Австрийская прокуратура по противодействию экономическим преступлениям и коррупции начала расследование в отношении Курца и главы его администрации Бернхарда Бонелли по подозрению в даче ложных показаний перед парламентариями, участвующими в спецкомитете парламента по выяснению обстоятельств дела «Ибица-гейт» 2019 года. В ходе этого процесса, среди прочих моментов, рассматривался вопрос о процедуре назначения Томаса Шмида на должность руководителя государственного холдинга «Эстеррайхише бетайлигунгс АГ», через который государство владеет акциями важных австрийских предприятий. Представители оппозиционной партии «Новая Австрия» заподозрили, что Курц в июне 2020 года под присягой соврал, когда отрицательно ответил на вопрос, обсуждал ли он это назначение со Шмидом. В этой связи оппозиция подала соответствующее заявление в прокуратуру, которая была вынуждена начать следствие.
Сам Курц заявил, что не уйдет в отставку, поскольку не давал ложных показаний, отметив, что он готов изложить судье свое видение ситуации, если дело дойдет до официального обвинения со стороны прокуратуры и будет передано судье.