Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ աշխարհաքաղաքական հակասությունների ի հայտ գալը խնդիրներ է ստեղծում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ նրա դաշնակիցների համար: Այս մասին American Conservative-ի իր հոդվածում գրում է ամերիկացի պաշտոնաթող գնդապետ, Պենտագոնի ղեկավարների նախկին ավագ խորհրդական Դուգլաս Մաքգրեգորը:
«... Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ հաշիվները այդպես էլ չեն մաքրվել: Սակայն նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի առաջին շփումները Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ Մոսկվայում շատերը ողջունեցին որպես Ռուսաստանի նկատմամբ Թուրքիայի թշնամանքի պատմական մոդելի խախտում:
Պուտինը լսեց, երբ Էրդողանը Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցներին ասաց, որ «Թուրքիան չափազանց մեծ է եւ չափազանց ազդեցիկ, որպեսզի հանձնվի մեկ առանցքի»: Պուտինը նվազեցրեց այն բանի նշանակությունը, որ Թուրքիան ռուսական ինքնաթիռ խոցեց Սիրիայում եւ համառորեն պահանջում էր, որ Թուրքիան ռուսական С-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգեր գնի իրենից: Երբ Պուտինը իր հատուկ ծառայություններից տեղեկացավ նախագահ Էրդողանին տապալելու ծրագրի մասին, տեղեկացրեց նրան այդ մասին:
Պուտինի միջամտությունը սիրիական պատերազմին` քրիստոնյաներին եւ այլ կրոնական փոքրամասնություններին, ներառյալ շիաներին եւ դրուզներին պաշտպանելու համար, խորտակեց Սիրիան Թուրքիայի պաշտպանության ներքո սուննի իսլամիստական պետության վերածելու Էրդողանի հույսերը: Պուտինը ամեն ինչ արեց, որ օգնի Էրդողանին փրկել դեմքը Սիրիայում՝ առաջարկելով վերահսկողություն հաստատել Հյուսիսային Սիրիայում: Բայց ռազմավարական արդյունքը Անկարայի հետ տեղական պայքարը վերածեց աշխարհաքաղաքական մրցակցության, որը շատ է հիշեցնում Օսմանյան կայսրության եւ ցարական Ռուսաստանի ու Արեւմուտքի դարավոր հակամարտությունը:
Կովկասում, Բալկաններում եւ Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները փակում են Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ համագործակցության հնարավորությունների դաշտը: Ադրբեջանին սատարելու համար Անկարայի հաջող միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում վատթարացրեց հարաբերությունները: Հայաստանի նվաստացումը կարող է սասանել Մոսկվայի մյուս դաշնակիցների վճռականությունը:
Ավելի կարեւոր է, որ թուրք-մահմեդական Կենտրոնական Ասիայում եւ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում միլիոնավոր թյուրք թաթարներ, որոնք խոսում են նույն լեզվով, ինչ Անկարայի փողոցներում, վախենում են թուրքական զենքի հաջողությունից: Ավելին,  Ադրբեջանն այժմ բացահայտորեն դաշնակից է Թուրքիային, եւ չնայած դա չանելու խոստումներին, իր տարածքում տեղակայում է թուրքական ռազմական ուժեր: Ադրբեջանի հետ պատերազմում Հայաստանի քրիստոնյաներին Ռուսաստանի աջակցության գինը, հավանաբար, էլ ավելի կբարձրանա:
Կովկասում Ռուսաստանին հավասարակշռությունից հանելու Էրդողանի ցանկությունը նրան դրդել է ուկրաինական կառավարության հետ համաձայնագիր կնքել` ուղղված թուրք-ուկրաինական պաշտպանական համագործակցության խորացմանը: Ռուսաստանի հմուտ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ Ղրիմի դեմ Ուկրաինայի «ագրեսիվ» գործողությունները խրախուսելը հավասարազոր է Ռուսաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ոտնձգությանը: «Հուսով ենք,- ասել է Լավրովը,- Անկարան կուղղի իր գիծը՝ ելնելով մեր օրինական մտահոգություններից»: Հույսը մեթոդ չէ:
Մոսկվային կարող է մտահոգել նաեւ այն, որ Կիեւը Անկարային գաղտնի երաշխիքներ է տրամադրել, որ Թուրքիայի աջակցության դիմաց Ուկրաինան Ղրիմը կվերադարձնի մահմեդական թաթարներին: Պուտինի շնորհիվ Իսրայելը լավ հարաբերություններ է զարգացրել Ռուսաստանի հետ, բայց Գազայում վերջերս տեղի ունեցած ճգնաժամից հետո Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Վերշինինը հրապարակավ պնդեց, որ Իսրայելը դադարեցնի պաղեստինյան տարածքներում բնակավայրերի բոլոր գործողությունները:
Սպասվում է, որ հաջորդ ամիս Բայդենը եւ Պուտինը կհանդիպեն Շվեյցարիայում: Հանդիպման հայտարարված նպատակը «ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների, ռազմավարական կայունության խնդիրների եւ միջազգային օրակարգի արդիական խնդիրների քննարկումն է»:
Էրդողանի քննադատողների կարծիքով, թուրք ազգի վերաբերյալ Էրդողանի ռազմավարական տեսլականն այն է, որ համաշխարհային բեմում ճանաչվի որպես գլոբալ տերություն: Սա նշանակում է, որ Թուրքիան պետք է դառնա բալկանյան տերություն, միջերկրածովյան տերություն, միջինարեւելյան տերություն, հյուսիսաֆրիկյան եւ նույնիսկ սահմանափակ աֆրիկյան տերություն, կովկասյան տերություն, կենտրոնասիական տերություն, եվրասիական տերություն եւ հատկապես մահմեդական տերություն:
Եթե Բայդենը հարցներ Պուտինին, թե որտեղ է հայտնվելու սուննի իսլամիստական հաջորդ խալիֆայությունը, Պուտինը, ամենայն հավանականությամբ, կասեր նրան. «Այն արդեն գոյություն ունի: Դա Թուրքիան է՝ իմ գիշերային մղձավանջը»»:

Возникновение геополитических противоречий между Россией и Турцией создает проблемы для президента России Владимира Путина и его союзников.  Об этом в своей статье на American Conservative пишет американский полковник в отставке, бывший старший советник глав Пентагоны  Дуглас Макгрегор.
«...Счеты Турции с Россией так и не были сведены. Однако первые контакты президента Реджепа Тайипа Эрдогана с российским лидером  Владимиром Путиным в Москве многие приветствовали, сочтя это  нарушением исторической модели враждебности Турции по отношению к России.
Путин слышал, когда Эрдоган сказал своим союзникам по НАТО в Брюсселе, что «Турция слишком велика и слишком влиятельна, чтобы сдаться одной оси». Путин преуменьшил  значение того, что  Турция сбила в Сирии российский самолет, и упорно продвигал продажу Турции российской  системы противовоздушной обороны С-400. Когда Путин узнал от своих спецслужб о плане свержения президента Эрдогана, он проинформировал его об этом.
Вмешательство Путина в сирийскую  войну для защиты христиан и других религиозных меньшинств, включая шиитов и друзов, разбило надежды Эрдогана на превращение Сирии в суннитское исламистское государство под защитой Турции. Путин приложил максимум усилий, чтобы помочь Эрдогану сохранить лицо в Сирии, предложив  контроль над Северной Сирией. Но стратегический результат превратил локальную борьбу с Анкарой в геополитическое соперничество, которое устрашающе похоже на многовековой конфликт Османской империи с царской Россией и Западом.
События на Кавказе, на Балканах и в Украине закрывают поле возможностей для сотрудничества между Москвой и Анкарой. Успешное вмешательство Анкары в поддержку Азербайджана в войне в Нагорном Карабахе ухудшило отношения. Унижение Армении может поколебать решимость других союзников Москвы.
Что еще более важно, по всей тюркско-мусульманской Центральной Азии и внутри Российской Федерации миллионы тюркских татар, говорящих на том же языке, что и на улицах Анкары, в восторге от успеха турецкого оружия. Хуже того, Азербайджан теперь открыто является союзником Турции, и, несмотря на обещания не делать этого, он размещает на своей территории турецкие вооруженные силы. Цена  поддержки России  христиан Армении в их войне с Азербайджаном, возможно, еще возрастет.
Желание Эрдогана вывести Россию из равновесия на Кавказе побудило его подписать соглашение с украинским правительством, направленное на углубление сотрудничества Украины и Турции в сфере обороны. Искусный министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что поощрение «агрессивных» действий Украины в отношении Крыма, равносильно посягательству на территориальную целостность России. «Мы надеемся, - сказал Лавров, - Анкара скорректирует свою линию, исходя из наших законных опасений». Надежда - это не метод.
Москву может также беспокоить то, что Киев предоставил Анкаре секретные гарантии того, что в обмен на поддержку Турции Украина вернет Крым под контроль татар-мусульман. Благодаря Путину у Израиля сложились хорошие отношения с Россией, но после недавнего кризиса в Газе заместитель министра иностранных дел России Сергей Вершинин публично настаивал на том, чтобы Израиль прекратил всю поселенческую деятельность на палестинских территориях.
Ожидается, что в следующем месяце Байден и Путин встретятся в Швейцарии. Заявленная цель встречи - «обсудить российско-американские отношения, проблемы стратегической стабильности, [и] актуальные вопросы международной повестки дня».
По мнению критиков Эрдогана, стратегическое видение Эрдогана турецкой нации должно быть признано на мировой арене в качестве глобальной державы. Это означает, что Турция должна стать балканской державой, средиземноморской державой, ближневосточной державой, североафриканской и даже ограниченной африканской державой, кавказской державой, центральноазиатской державой, евразийской державой и особенно мусульманской державой.
Если бы Байден спросил Путина, где появится следующий суннитский исламистский халифат, Путин, скорее всего, сказал бы ему: «Он уже существует.  Это Турция -  мой ночной кошмар»».