Հոնկոնգի իշխանությունները ստուգելու են բոլոր ֆիլմերում ազգային անվտանգության սպառնալիքների առկայությունը: Կառավարությունը հայտնել է, որ Ֆիլմերի գրաքննության մասին որոշումն ընդլայնվել է՝ ներառելով «ցանկացած գործողություն, որը կարող է հանցագործություն համարվել եւ սպառնալ ազգային անվտանգությանը», հայտնել է AFP-ն:
«Դիտարկելով ֆիլմը որպես ամբողջություն եւ դիտողների վրա դրա ազդեցությունը՝ գրաքննիչը պետք է հաշվի առնի ազգային անվտանգությանը սպառնացող գործողությունները կամ գործունեությունը կանխելու եւ կասեցնելու իր պատասխանատվությունը, ինչպես նաեւ Հոնկոնգի բնակիչների համընդհանուր պատասխանատվությունը՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ինքնիշխանության, միասնության եւ տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Ֆիլմերը խիստ ստուգում են անցնում Չինաստանի մայրցամաքային մասում, եւ ամեն տարի արեւմտյան ֆիլմերի կամ վավերագրական ֆիլմերի միայն փոքր մասն է թույլատրվում վարձույթի հանել: Հոնկոնգի կինոգրաքննության վարչությունը ավանդաբար շատ ավելի հեշտ մոտեցում է կիրառել:

Власти Гонконга будут проверять все фильмы на предмет нарушений национальной безопасности. Правительство сообщило, что Постановление о цензуре фильмов было расширено и теперь включает «любые действия, которые могут быть преступлением, угрожающим национальной безопасности», передает AFP.
«Рассматривая фильм в целом и его влияние на зрителей, цензор должен учитывать свои обязанности по предотвращению и пресечению действий или деятельности, угрожающих национальной безопасности, а также общую ответственность народа Гонконга за защиту суверенитета, единства и территориальная целостность Китайской Народной Республики», - говорится в заявлении.
Фильмы проходят строгую проверку на материковой части Китая, и лишь небольшая часть западных фильмов или документальных фильмов выходит в коммерческий прокат каждый год. Управление цензуры фильмов Гонконга традиционно использовало гораздо более легкий подход.