Եթե մենք անկանում ենք երկարատեւ խաղաղություն, ապա պետք է որոշումներ ընդունենք, որոնք շատ անարդարացի չեն լինի։ Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
«Ինձ թվում է, որ, այնուամենայնիվ, բանակցություններով կարելի է գալ համաձայնության ԼՂԻՄ նախկին տարածքի, սահմանների վերաբերյալ։ Այստեղ մենք բավական ուժեղ փաստարկում ունենք, այն ազգի ինքնորոշման իրավունքի հետ է կապված։ Տեսնում եմ որոշակի հեռանկարներ բանակցությունների համար։ Ի՞նչ ձեւաչափով կարող են լինել բանակցությունները. առայժմ դա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափն է։ Իրադարձությունները հանգեցրին այն բանին, որ Ռուսաստանի դերն ավելի գերակշռող է դարձել, եւ այն զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր Մինսկի խմբի շրջանակում»,- նշեց նախկին նախագահը։
Հարցին, թե կար հնարավորություն ավելի շուտ դադարեցնելու պատերազմը, Քոչարյանը պատասխանեց. «Անկասկած։ Նախ՝ կար այն տանուլ չտալու բացարձակ հնարավորությունը, պետք էր այն կանգնեցնել։ Եվ նման հնարավորություններ կային։ Սա պարզապես անտաղանդ կառավարում է։ Կար Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությունը՝ կանգնեցնելու պատերազմը։ Եթե չեմ սխալվում, հոկտեմբերի 19-ին։ Հայկական կողմը միանգամայն անհասկանալի պատճառներով մերժեց այդ առաջարկը՝ դա բացատրելով նրանով, որ իրեն (Փաշինյանին) ճիշտ չեն հասկանա եւ դավաճան կանվանեն։ Ավելի շատ կորցրինք, քան եթե համաձայնեինք այդ պահին։ Իսկ դավաճան, միեւնույն է, անվանում են»։
Նախկին նախագահը չի կարծում, թե Հայաստանի կողմից Ղարաբաղի անկախության հնարավոր ճանաչումը պատերազմի ժամանակ շոշափելի հետեւանքներ կունենար. «Իսկ ի՞նչ կփոխեր ճանաչումը պատերազմի ժամանակ։ Պետք էր կռվել, պետք էր պահել ճակատը, այլ ոչ թե նահանջել եւ հերթով հանձնել ամեն ինչ։ Չեմ կարծում, թե դա ինչ-որ բան կփոխեր։ Մենք չէինք ընդունում ԼՂՀ անկախությունը, որպեսզի պատերազմ չսադրենք։ Իսկ գործող իշխանությունը խնդիրը ինքնորոշման հարթությունից տեղափոխեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարթություն։ Գիտակցաբա՞ր, թե՞ հիմարության պատճառով՝ մանրամասների մեջ չեմ խորանա։ Բայց դա արվեց, եւ դա լեգիտիմացրեց Ադրբեջանի ռազմական կամպանիան։ Իբր, մենք վերականգնում ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը։ Եվ ոչ մի երկիր չդատապարտեց ռազմական գործողություններ սկսելը»։

Если мы хотим долгосрочного мира, то надо принимать решения, которые не будут сильно несправедливыми. Об этом заявил второй президент Армении, лидер блока «Армения», кандидат в премьер-министры РА Роберт Кочарян в интервью российским СМИ.
«Мне кажется, что все-таки переговорами можно прийти к согласию по бывшей территории НКАО, по границам. Здесь у нас есть достаточно сильная аргументация, она в увязке с правом нации на самоопределение. Вижу определенные перспективы для переговоров. В каком формате могут быть переговоры – пока это формат Минской группы ОБСЕ. События привели к тому, что роль России стала более доминантна, и она занимает лидирующие позиции в рамках Минской группы», - отметил экс-президент.
На вопрос о том, была возможность раньше остановить войну, Кочарян констатировал: «Несомненно. Во-первых, была абсолютная возможность ее не проиграть, нужно было ее остановить. И такие возможности были. Это просто бездарное управление. Была инициатива президента России остановить войну. Если не ошибаюсь, 19 октября. Армянская сторона по совершенно непонятным причинам отвергла это предложение, мотивируя тем, что его (Пашиняна) неправильно поймут и назовут предателем. Потеряли больше, чем если бы согласились на тот момент. А предателем все равно называют».
Экс-президент не считает, что возможное признание Арменией независимости Карабаха во время войны имело бы ощутимые последствия: «А что изменило бы признание во время войны? Надо было воевать, надо было удерживать фронт, а не отступать и сдавать все подряд. Не думаю, что это что-то изменило было. Мы не признавали независимость НКР, чтобы не спровоцировать войну. Действующая власть же перевела проблему из плоскости самоопределения в плоскость территориальной целостности Азербайджана. Сознательно или по тупости, не буду вдаваться в эти детали. Но это было сделано, и это легитимизировало военную кампанию Азербайджана. Мол, мы восстанавливаем свою территориальную целостность. И ни одна страна не осудила начало военных действий».