Եթե մենք անկանում ենք երկարատեւ խաղաղություն, ապա պետք է որոշումներ ընդունենք, որոնք շատ անարդարացի չեն լինի։ Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
«Ինձ թվում է, որ, այնուամենայնիվ, բանակցություններով կարելի է գալ համաձայնության ԼՂԻՄ նախկին տարածքի, սահմանների վերաբերյալ։ Այստեղ մենք բավական ուժեղ փաստարկում ունենք, այն ազգի ինքնորոշման իրավունքի հետ է կապված։ Տեսնում եմ որոշակի հեռանկարներ բանակցությունների համար։ Ի՞նչ ձեւաչափով կարող են լինել բանակցությունները. առայժմ դա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափն է։ Իրադարձությունները հանգեցրին այն բանին, որ Ռուսաստանի դերն ավելի գերակշռող է դարձել, եւ այն զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր Մինսկի խմբի շրջանակում»,- նշեց նախկին նախագահը։
Հարցին, թե կար հնարավորություն ավելի շուտ դադարեցնելու պատերազմը, Քոչարյանը պատասխանեց. «Անկասկած։ Նախ՝ կար այն տանուլ չտալու բացարձակ հնարավորությունը, պետք էր այն կանգնեցնել։ Եվ նման հնարավորություններ կային։ Սա պարզապես անտաղանդ կառավարում է։ Կար Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությունը՝ կանգնեցնելու պատերազմը։ Եթե չեմ սխալվում, հոկտեմբերի 19-ին։ Հայկական կողմը միանգամայն անհասկանալի պատճառներով մերժեց այդ առաջարկը՝ դա բացատրելով նրանով, որ իրեն (Փաշինյանին) ճիշտ չեն հասկանա եւ դավաճան կանվանեն։ Ավելի շատ կորցրինք, քան եթե համաձայնեինք այդ պահին։ Իսկ դավաճան, միեւնույն է, անվանում են»։
Նախկին նախագահը չի կարծում, թե Հայաստանի կողմից Ղարաբաղի անկախության հնարավոր ճանաչումը պատերազմի ժամանակ շոշափելի հետեւանքներ կունենար. «Իսկ ի՞նչ կփոխեր ճանաչումը պատերազմի ժամանակ։ Պետք էր կռվել, պետք էր պահել ճակատը, այլ ոչ թե նահանջել եւ հերթով հանձնել ամեն ինչ։ Չեմ կարծում, թե դա ինչ-որ բան կփոխեր։ Մենք չէինք ընդունում ԼՂՀ անկախությունը, որպեսզի պատերազմ չսադրենք։ Իսկ գործող իշխանությունը խնդիրը ինքնորոշման հարթությունից տեղափոխեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարթություն։ Գիտակցաբա՞ր, թե՞ հիմարության պատճառով՝ մանրամասների մեջ չեմ խորանա։ Բայց դա արվեց, եւ դա լեգիտիմացրեց Ադրբեջանի ռազմական կամպանիան։ Իբր, մենք վերականգնում ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը։ Եվ ոչ մի երկիր չդատապարտեց ռազմական գործողություններ սկսելը»։

If we want lasting peace, we must make decisions that will not be too unfair. Robert Kocharyan—the second President, leader of the "Armenia" bloc which will run in Sunday’s snap parliamentary elections, and its candidate for prime minister—said this in an interview with Russian media, in connection with the avenues to resolve the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict with Azerbaijan.
"It seems to me that, nevertheless, it is possible to reach an agreement through negotiations on the former territory, borders of the NKAO. Here we [the Armenian side] have a rather strong argument; it is connected with a nation's right to self-determination. I see certain prospects for negotiations. In what format can the negotiations be? For now, it is the format of the OSCE Minsk Group. Events have led to the fact that Russia's role has become more dominant, and it occupies leading positions within the Minsk Group," said the former president.
To the question whether there was an opportunity to stop the Artsakh war last fall sooner, Kocharyan answered: "Undoubtedly. First, there was an absolute opportunity not to lose it, it had to be stopped. And there were such opportunities. This is just untalented administration [on part of Armenian authorities]. There was an initiative of the President of Russia to stop the war—if I am not mistaken, on October 19. The Armenian side rejected that proposal for completely incomprehensible reasons, explaining it by the fact that he [acting PM Nikol Pashinyan] would not be understood correctly and would be called a 'traitor' [by Armenians]. We lost more than if we had agreed at that moment. And they call him a 'traitor' all the same."
The former president does not think that Armenia's possible recognition of Karabakh's independence would have had tangible consequences during the war. "And what would recognition have changed during the war? We had to fight, we had to keep the front, not retreat and hand over everything one by one. I do not think it would have changed anything. We [Armenia] were not recognizing the independence of NKR so as not to provoke a war. But the current authorities moved the issue from the sphere of self-determination to the sphere of territorial integrity of Azerbaijan. Consciously or because of stupidity, I will not go into details. But it was done, and it legitimized the military campaign of Azerbaijan; allegedly, 'We are restoring our territorial integrity.' And no country condemned the start of hostilities," Robert Kocharyan added.