Իսրայելը ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ բարձր մակարդակի հանդիպումների ժամանակ փորձել է ազդել Իրանի հետ միջուկային գործարքի հանդեպ Բայդենի վարչակազմի մոտեցման վրա, հաղորդում է Axios-ը՝ վկայակոչելով իսրայելցի պաշտոնյաներին:
Նախկին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի օրոք Իսրայելը գործարքի շուրջ չէր համագործակցում Բայդենի վարչակազմի հետ, բացի այն, որ կտրուկ դեմ էր դրան: Վարչապետ Նաֆթալի Բենեթը եւ նրա նոր կառավարությունը նույնպես դեմ են գործարքին, բայց փորձում են ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցել այս հարցի շուրջ:
«Բենեթը եւ Լապիդը միջուկային գործարքի հարցում համաձայն չեն Բայդենի վարչակազմի հետ: Բայց ի տարբերություն Նեթանյահուի, որը միանգամից մերժել էր այն եւ հրաժարվել, նոր կառավարությունը ցանկանում է փորձել ազդել արդյունքի վրա եւ մանրամասներ է քննարկում Բայդենի վարչակազմի հետ»,- ասել է իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյան:
Նեթանյահուն իսրայելական բոլոր պաշտոնյաներին հրահանգել էր հրաժարվել իրենց ամերիկացի գործընկերների հետ գործարքի մանրամասներն ու դրա շուրջ բանակցությունները քննարկելուց:
Իսրայելցի շատ պաշտոնյաներ պնդում են, որ Օբամայի եւ Բայդենի վարչակազմերի հանդեպ Նեթանյահուի վարած քաղաքականությունը եւ հանրային քննադատությունը միայն մեկուսացնում էին Իսրայելին եւ բանակցությունների վրա ազդելու հնարավորություն չէին տալիս:
Իսրայելի նոր մոտեցումը ի հայտ է եկել կրիտիկական պահի: Իրանի հետ վեց փուլ անուղղակի բանակցություններից հետո, Բայդենի վարչակազմը հույս ունի, որ գործարքին վերադարձ տեղի կունենա ընդամենը մի քանի շաբաթ անց:
Իսրայելի Պաշտպանության ուժերի շտաբի պետ, գեներալ Ավիվ Կոխավին Սպիտակ տանը հանդիպել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ: Երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ հանդիպումը Իրանի մասին է եղել, իսկ ՑԱՀԱԼ-ի խոսնակը նշել է, որ Կոխավին շեշտը դրել է գործարքի թերությունների եւ նրա վրա, թե ինչ է կարելի անել դրանց լուծման համար:
Ակնկալվում է, որ կիրակի Հռոմում արտաքին գործերի նախարար Յաիր Լապիդը առաջին հանդիպումը կունենա պետքարտուղար Թոնի Բլինկենի հետ:
Իսրայելցի պաշտոնյաները ակնկալում են, որ Լապիդը կընդգծի Իսրայելի վերապահումները ԱՄՆ-ի՝ գործարքին վերադառնալու վերաբերյալ եւ մի քանի պայման առաջ կքաշի, որոնք, ըստ Իսրայելի, ԱՄՆ-ը պետք է պահանջի Իրանից գործարքի վերականգման շրջանակներում:
Երկուշաբթի Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը Սպիտակ տանը հանդիպելու է նախագահ Բայդենի հետ: Չորեքշաբթի Ռիվլինը հանդիպել է Բեննեթին եւ Լապիդին՝ համաձայնեցնելու Իրանի մասին ԱՄՆ ուղերձը:
Հարկ է նշել, որ Իրանի հարցում Բեննեթը նույնքան ագրեսիվ է, որքան Նեթանյահուն, սակայն վերջինս բազմիցս հայտարարել է, որ Բեննեթն այնքան ուժեղ չէ, որ կարողանա հակազդել Բայդենին միջուկային գործարքի հարցում:
Միջուկային գործարքի վերադարձն Իրանի հետ անհնար է, բոլորովին նոր սխեմա է անհրաժեշտ. Գրոսի
Պետք է վերսկսել երկխոսությունն Իրանի հետ...
G7-ը Իրանին կոչ է անում վերադարձնել ԱԷՄԳ-ի՝ հավատարմագրից զրկված տեսուչներին
Իրանը պետք է կատարի իր իրավաբանական եւ քաղաքական պարտավորությունները...
Իրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք ստեղծի. G7-ի ԱԳՆ ղեկավարներ
Իրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք ստեղծի...
Այսօր լրանում է Իրանի բալիստիկ հրթիռների ծրագրին վերաբերող բոլոր սահմանափակումների ժամկետը. Իրանի ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 18-ից, համաձայն Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձևի՝ բոլոր սահմանափակումները, որոնք...
Իրանը պարտավորվում է պահպանել միջուկային համաձայնագրի պայմանները, եթե պատժամիջոցները չեղարկվեն
Մենք աշխատում ենք ՄԱԳԱՏԷ-ի կանոններով․․․
Իսրայելը հայտարարել է, որ Իրանը սպառնում է երկրի միջուկային օբյեկտներին
«Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Իսրայելի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակվելու Իրանի եւ նրա ․․․

Израиль пытался повлиять на подход администрации Байдена к ядерной сделке с Ираном в ходе серии встреч на высоком уровне с официальными лицами США, сообщает Axios со ссылкой на израильских официальных лиц.
При бывшем премьер-министре Биньямине Нетаньяху Израиль не взаимодействовал с администрацией Байдена по поводу сделки, за исключением того, что яростно противился ей. Премьер-министр Нафтали Беннет и его новое правительство также выступают против сделки, но пытаются взаимодействовать с США по этому вопросу.
«Беннет и Лапид не согласны с администрацией Байдена по ядерной сделке. Но в отличие от Нетаньяху, который сразу отверг ее и отказался, новое правительство хочет попытаться повлиять на результат и обсуждает детали с администрацией Байдена», - заявил высокопоставленный израильский чиновни.
Нетаньяху приказал всем израильским официальным лицам отказаться от обсуждения деталей сделки и переговоров вокруг нее с американскими коллегами.
Многие израильские официальные лица утверждали, что политика и публичная критика Нетаньяху администраций Обамы и Байдена по поводу сделки только изолировали Израиль и не оставили шансов повлиять на переговоры.
Новый подход Израиля появился в критический момент. После шести раундов непрямых переговоров с Ираном администрация Байдена надеется, что возврат к сделке состоится всего через несколько недель.
Начальник штаба армии обороны Израиля генерал Авив Кохави встретился вв Белом доме с советником по национальной безопасности Джейком Салливаном. Обе стороны заявили, что встреча была посвящена Ирану, а представитель ЦАХАЛ сказал, что Кохави сосредоточился на недостатках сделки и на том, что можно сделать для их устранения.
Ожидается, что министр иностранных дел Яир Лапид проведет свою первую встречу с госсекретарем Тони Блинкеном в Риме в воскресенье.
Израильские официальные лица говорят, что Лапид, как ожидается, подчеркнет оговорки Израиля по поводу возвращения США к сделке и выставит несколько условий, которые, по мнению Израиля, США должны потребовать от Ирана в рамках возобновления сделки.
В понедельник президент Израиля Реувен Ривлин встретится с президентом Байденом в Белом доме. В среду Ривлин встретился с Беннеттом и Лапидом, чтобы согласовать послание США по Ирану.
Стоит отметить, что Беннетт столь же агрессивен, как Нетаньяху в отношении Ирана, но Нетаньяху неоднократно заявлял, что Беннетт недостаточно силен, чтобы противостоять Байдену по ядерной сделке.