Իսրայելը ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ բարձր մակարդակի հանդիպումների ժամանակ փորձել է ազդել Իրանի հետ միջուկային գործարքի հանդեպ Բայդենի վարչակազմի մոտեցման վրա, հաղորդում է Axios-ը՝ վկայակոչելով իսրայելցի պաշտոնյաներին:
Նախկին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի օրոք Իսրայելը գործարքի շուրջ չէր համագործակցում Բայդենի վարչակազմի հետ, բացի այն, որ կտրուկ դեմ էր դրան: Վարչապետ Նաֆթալի Բենեթը եւ նրա նոր կառավարությունը նույնպես դեմ են գործարքին, բայց փորձում են ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցել այս հարցի շուրջ:
«Բենեթը եւ Լապիդը միջուկային գործարքի հարցում համաձայն չեն Բայդենի վարչակազմի հետ: Բայց ի տարբերություն Նեթանյահուի, որը միանգամից մերժել էր այն եւ հրաժարվել, նոր կառավարությունը ցանկանում է փորձել ազդել արդյունքի վրա եւ մանրամասներ է քննարկում Բայդենի վարչակազմի հետ»,- ասել է իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյան:
Նեթանյահուն իսրայելական բոլոր պաշտոնյաներին հրահանգել էր հրաժարվել իրենց ամերիկացի գործընկերների հետ գործարքի մանրամասներն ու դրա շուրջ բանակցությունները քննարկելուց:
Իսրայելցի շատ պաշտոնյաներ պնդում են, որ Օբամայի եւ Բայդենի վարչակազմերի հանդեպ Նեթանյահուի վարած քաղաքականությունը եւ հանրային քննադատությունը միայն մեկուսացնում էին Իսրայելին եւ բանակցությունների վրա ազդելու հնարավորություն չէին տալիս:
Իսրայելի նոր մոտեցումը ի հայտ է եկել կրիտիկական պահի: Իրանի հետ վեց փուլ անուղղակի բանակցություններից հետո, Բայդենի վարչակազմը հույս ունի, որ գործարքին վերադարձ տեղի կունենա ընդամենը մի քանի շաբաթ անց:
Իսրայելի Պաշտպանության ուժերի շտաբի պետ, գեներալ Ավիվ Կոխավին Սպիտակ տանը հանդիպել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ: Երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ հանդիպումը Իրանի մասին է եղել, իսկ ՑԱՀԱԼ-ի խոսնակը նշել է, որ Կոխավին շեշտը դրել է գործարքի թերությունների եւ նրա վրա, թե ինչ է կարելի անել դրանց լուծման համար:
Ակնկալվում է, որ կիրակի Հռոմում արտաքին գործերի նախարար Յաիր Լապիդը առաջին հանդիպումը կունենա պետքարտուղար Թոնի Բլինկենի հետ:
Իսրայելցի պաշտոնյաները ակնկալում են, որ Լապիդը կընդգծի Իսրայելի վերապահումները ԱՄՆ-ի՝ գործարքին վերադառնալու վերաբերյալ եւ մի քանի պայման առաջ կքաշի, որոնք, ըստ Իսրայելի, ԱՄՆ-ը պետք է պահանջի Իրանից գործարքի վերականգման շրջանակներում:
Երկուշաբթի Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը Սպիտակ տանը հանդիպելու է նախագահ Բայդենի հետ: Չորեքշաբթի Ռիվլինը հանդիպել է Բեննեթին եւ Լապիդին՝ համաձայնեցնելու Իրանի մասին ԱՄՆ ուղերձը:
Հարկ է նշել, որ Իրանի հարցում Բեննեթը նույնքան ագրեսիվ է, որքան Նեթանյահուն, սակայն վերջինս բազմիցս հայտարարել է, որ Բեննեթն այնքան ուժեղ չէ, որ կարողանա հակազդել Բայդենին միջուկային գործարքի հարցում:
Միջուկային գործարքի վերադարձն Իրանի հետ անհնար է, բոլորովին նոր սխեմա է անհրաժեշտ. Գրոսի
Պետք է վերսկսել երկխոսությունն Իրանի հետ...
G7-ը Իրանին կոչ է անում վերադարձնել ԱԷՄԳ-ի՝ հավատարմագրից զրկված տեսուչներին
Իրանը պետք է կատարի իր իրավաբանական եւ քաղաքական պարտավորությունները...
Իրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք ստեղծի. G7-ի ԱԳՆ ղեկավարներ
Իրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք ստեղծի...
Այսօր լրանում է Իրանի բալիստիկ հրթիռների ծրագրին վերաբերող բոլոր սահմանափակումների ժամկետը. Իրանի ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 18-ից, համաձայն Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձևի՝ բոլոր սահմանափակումները, որոնք...
Իրանը պարտավորվում է պահպանել միջուկային համաձայնագրի պայմանները, եթե պատժամիջոցները չեղարկվեն
Մենք աշխատում ենք ՄԱԳԱՏԷ-ի կանոններով․․․
Իսրայելը հայտարարել է, որ Իրանը սպառնում է երկրի միջուկային օբյեկտներին
«Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Իսրայելի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակվելու Իրանի եւ նրա ․․․

Israel has been trying to influence the Biden administration's approach to the Iran nuclear deal in a series of high-level meetings with U.S. officials, Axios reported citing Israeli officials.
Under former Prime Minister Benjamin Netanyahu, Israel didn't engage with the Biden administration over the deal except to vehemently oppose it and stress that Israel wouldn't be constrained by it. Prime Minister Naftali Bennett and his new government also oppose the deal, but are trying to engage with the U.S. on the issue.
“Bennett and Lapid don’t agree with the Biden administration on the nuclear deal. But unlike Netanyahu, who just rejected it out of hand and refused to engage, the new government wants to try and influence the result and argue in private with the Biden administration about the details," a senior Israeli official told Axios.
Netanyahu ordered all Israeli officials to decline to discuss the details of the deal and the negotiations around it with their U.S. counterparts.
Many Israeli officials have argued that policy and Netanyahu's public criticism of the Obama and Biden administrations over the deal only isolated Israel and left it with no influence on the negotiations.
The new Israeli approach comes at a critical time. After six rounds of indirect talks with Iran, the Biden administration hopes a return to the deal is just weeks away.
The Israel Defense Forces Chief of Staff, Gen. Aviv Kohavi, met Wednesday at the White House with National Security Advisor Jake Sullivan. Both sides said the meeting centered on Iran, and an IDF spokesman said Kohavi focused on the flaws of the deal and what could be done to mitigate them.
Israeli Foreign Minister Yair Lapid is expected to hold his first meeting with US Secretary of State Tony Blinken in Rome on Sunday.
Israeli officials say Lapid is expected to stress Israel's reservations about a U.S. return to the deal and to highlight several conditions Israel thinks the U.S. must demand from Iran as part of a return to the deal.
On Monday, Israeli President Reuven Rivlin will meet President Biden at the White House. Rivlin met on Wednesday with Bennett and Lapid to coordinate the message to the U.S. on Iran.
It is worth noting that Bennett is every bit as hawkish as Netanyahu on Iran, but Netanyahu has repeatedly claimed that Bennett is not strong enough to stand up to Biden over the nuclear deal.