Նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը կգումարվի օգոստոսի 2-ին, ժամը 10.00-ին: ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ  առաջին նստաշրջանի օրակարգը հայտնի է, օրակարգում ընդգրկված է 7 հարց.
1.            Հաշվիչ հանձնաժողովի ստեղծում
2.            Ազգային ժողովի նախագահի ընտրություն
3.            Ազգային ժողովի նախագահի երեք տեղակալների ընտրություններ
4.            Մշտական հանձնաժողովների ստեղծում
5.            Մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրություն
6.            Կառավարության առաջարկությամբ՝ Կառավարության կառուցվածքի փոփոխության վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկում
7.            Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:
Հիշեցնենք, որ նոր խորհրդարանն ունի 107 պատգամավոր (նախորդ ուներ 132 պատգամավոր): 107 պատգամավորներից ՔՊ խմբակցությունը կունենա 71 պատգամավոր, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 պատգամավոր եւ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7 պատգամավոր:

The session of the newly elected National Assembly of Armenia will be convened on August 2 at 10am. As reported the National Assembly of Armenia, the agenda of the first session has been announced, and there are seven items, including the following:
1. Creating of a Counting Committee
2. Election of Speaker of the National Assembly
3. Elections of three Deputy Speakers of the National Assembly
4. Creation of Standing Committees
5. Election of Chairpersons of Standing Committees
6. Discussion on the bill on making an amendment to the Law on Structure of Government, upon the recommendation of the Government
7. Giving consent to the Action Plan of the Government
The new parliament will have 107 deputies (the previous parliament had 132 deputies). Out of the 107 MPs, the Civil Contract Party’s faction will have 71 deputies, while the opposition ‘Armenia’ bloc and the opposition ‘I Have Honor” blocs will have 29 deputies and 7 deputies, respectively.