Հայաստանում Արցախի տեղահանված քաղաքացիների բնակության հարցը սկսել է կարգավորվել: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 27-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Հայաստանում Արցախի օպերատիվ շտաբի պետի տեղակալ Սասուն Սավադյանը:
«Գրեթե բոլոր տեղահանվածները եկել են այն եզրակացության, որ պետք է ապրեն վարձով կամ բարեկամի տանը:
Զբաղվածության հետ կապված, պետությունը յուրաքանչյուր աշխատող արցախցուն վճարում է 100 հազար դրամ եւ որպես աշխատավարձ եւ որպես ուսուցում գործատուի մոտ: Այսինքն եթե շահառում սկսում է տիրապետել այդ աշխատանքին, հնարավոր է նրան ընդգրկել որպես մշտական աշխատող»,-ասաց նա:
Իր հերթին, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կենսաթոշակային ապահովության եւ այլ դրամական վճարների վարչության պետ Անահիտ Գալստյանը նշեց. «Խնդիրը ոչ թե դրամական աջակցություն ցուցաբերելն է, այլ անձանց բնակարանային խնդրի կարգավորումը, դրա համար Հայաստանի եւ Արցախի կառավարությունը համատեղ միջոցառումներ են իրականացնում բնակարանաշինության ոլորտում: Մեր խնդիրը պետք է լինի տուն կորցրած քաղաքացիներին ապահովել նոր բնակատեղիներով, նոր բնակարաններով»:

Armenia is starting to solve the problem with residency of citizens displaced from Artsakh (Nagorno-Karabakh). Deputy Chief of the Operational Headquarters of Artsakh in Armenia Sasun Savadyan stated during today’s press conference.
“Almost all the displaced citizens have come to the conclusion that they need to live on rent or with their relatives. As far as employment is concerned, the government pays every working citizen of Artsakh AMD 100,000 as salary and for training with an employer,” he said.
In her turn, Head of the Department for Pension Security and Other Monetary Fees at the Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia Anahit Galstyan stated that the problem is with housing, not provision of financial assistance. She added that the governments of Armenia and Artsakh are carrying out joint activities for housing.