Այսօր հայ-ադրբեջանական սահմանին մեր 4 վիրավորներից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, երկուսի վիճակը բավարար է, մեկինը՝ միջին ծանրության: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետ Սահակ Օհանյանը:
Նրա խոսքով, մեկ վիրավոր առավոտյան 10.30-ին արդեն տեղափոխվել է կենտրոնական հոսպիտալ. «Ներկա պահին ընթանում է վիրահատություն: Երկու վիրավոր գտնվում են դեպի կենտրոնական հոսպիտալ տեղափոխման ճանապարհին, մեկ վիրավոր բուժումը շարունակելու է կայազորային հոսպիտալում, նրա տեղափոխման խնդիր չկա:
Մտահոգում է ժամկետային զինծառայող Վաչագան Արտուշի Մարտիրոսյանի վիճակը, ում վիճակը բժիշկների կողմից գնահատված է ծայրահեղ ծանր: Նա երկու անգամ է վիրավորում ստացել. առաջին անգամ ազդրի շրջանում, երկրորդ անգամ՝ հակառակորդի կողմից կիրառված ականանետի պայթյունից դեմքի ու պարանոցի շրջանում վիրավորում է ստացել: Կայազորային հոսպիտալում անհրրաժեշտ առաջին վիրաբուժական օգնությունը ցուցաբերվել է, վիճակը կայունացվել է եւ ռեանիմացիոն մեքենայի աջակցությամբ ներկայումս գտնվում է ճանապարհին»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 28-ին, ժամը 03:40-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հերթական անգամ դիմել են սադրանքի եւ խախտել հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արեւելյան հատվածում: Ըստ ՊՆ–ի հաղորդագրության՝ ընթացել են տեղային մարտեր:
Ավելի ուշ, ՊՆ–ից հայտնեցին, որ ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հյուսիս-արեւելյան ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ։ Այս պահին, նշված պայմանավորվածությունը հիմնականում կատարվում է։

One of the four Armenian soldiers who was injured on the Armenian-Azerbaijani border is in extremely critical condition, two soldiers are in satisfactory condition, and one is in medium grave condition, as reported Head of the Military-Medical Department of the Armed Forces of Armenia Sahak Ohanyan.
According to him, one injured soldier was transferred to the central hospital at 10:30 this morning. “He is currently undergoing surgery. Two injured soldiers are on the way to the central hospital, and one injured soldier will continue to receive treatment at the garrison hospital, and there is no problem with the transfer. What is troubling is the condition of fixed-term serviceman Vachagan Martirosyan since doctors say he is in extremely critical condition. He was injured twice in the thigh area and in the face and neck area,” he said.
On July 28, at about 03:40 am, the Azerbaijani Armed Forces once again resorted to provocation and violated the ceasefire in the northeastern section of the Armenian-Azerbaijani border. According to the press release of the Ministry of Defense of Armenia, local battles took place.
Later, the Ministry of Defense reported that, through the mediation of the command of the peacekeeping forces of the Russian Federation, an agreement was reached to restore the ceasefire regime on the Armenian-Azerbaijani line of contact in the northeastern direction. Currently, the mentioned agreement is mainly being implemented.
As a result of the Azerbaijanis’ attack, the Armenian side has three soldiers killed and four injured.