Օգոստոսի 9-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։
Արմեն Գրիգորյանը զրուցակցին ներկայացրեց Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական ԶՈՒ ներթափանցման արդյունքում ստեղծված իրադրությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի պարբերական սադրանքները՝ այդ թվում Նախիջևանի տարածքից։ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգային և կովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ հայկական կողմի գնահատականների շրջանակներում Արմեն Գրիգորյանը  ուշադրություն հրավիրեց Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքներին և դրանցից բխող  սպառնալիքներին։ Երկուստեք շեշտվեց իրավիճակի դեէսկալացիայի անհրաժեշտությունը։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և ընդգծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արցախյան հիմնահարցի համապարփակ և տևական  կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձան նաև ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գալիք նախագահությանը։ Արմեն Գրիգորյանը տեղեկացրեց հայկական նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության արդյունավետության բարձրացումը և անդամ պետությունների կարիքներին ժամանակին արձագանքելու մեխանիզմների ամրապնդումը։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին ընդգծեց ՀԱՊԿ կատարելագործման կարևորությունը և վստահեցրեց, որ ՀԱՊԿ աշխատանքային մարմինները կներդնեն բոլոր ջանքերը հայկական կողմի հայտարարվելիք առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու համար։

Acting Minister of Foreign Affairs of Armenia Armen Grigoryan on Monday received Secretary General Stanislav Zas of the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
Grigoryan presented to the interlocutor the present-day situation as a result of the penetration of the Azerbaijani armed forces into Syunik and Gegharkunik Provinces of Armenia, as well as the recurrent provocations of Azerbaijan—including from the territory of Nakhchivan. Also, the acting FM of Armenia drew attention to the consequences of the Azerbaijani-Turkish military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the threats arising from them. The interlocutors stressed the need to de-escalate the situation.
The meeting touched also upon the Nagorno-Karabakh conflict, and the need for this conflict’s comprehensive and lasting settlement within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairs was stressed
The interlocutors reflected also on Armenia's upcoming chairmanship at the CSTO. In this connection, Stanislav Zas stressed the importance of improving the CSTO and assured that the working agencies of this organization will make every effort to implement the Armenian side’s respective priorities to be announced.