Բրյուսելը հայտարարել է Աֆղանստանին առաջիկա յոթ տարվա համար նախատեսված 1 միլիարդ եվրոյի տնտեսական օգնության փաթեթի սառեցման մասին, Իսպանիայում տեղակայված աֆղանցի փախստականների ժամանակավոր ընդունման կենտրոն այցելելուց հետո հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, փոխանցում է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
«Եվրահանձնաժողովը մտադիր է ընդլայնել Աֆղանստանի համար նախատեսված 57 մլն եվրո մարդասիրական օգնության փաթեթը, շուտով կհաջորդեն կոնկրետ առաջարկներ, սակայն ԵՄ-ն սառեցնելու է Աֆղանստանին տրվող 1 մլրդ եվրո տնտեսական օգնության փաթեթը, որը նախատեսված էր առաջիկա յոթ տարվա համար, եւ այն չի տրամադրի, քանի դեռ «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչները չեն սկսել հարգել մարդու, փոքրամասնությունների եւ կանանց իրավունքները»,- ասել է նախագահը:

Брюссель объявил о замораживании предназначенного для Афганистана пакета экономической помощи в €1 млрд, рассчитанной на ближайшие семь лет, заявила председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен после посещения расположенного в Испании центра временного приема афганских беженцев. Об этом сообщает пресс-служба Еврокомиссии.
«Еврокомиссия намерена расширить пакет гуманитарной помощи для Афганистана сверх запланированных €57 млн, конкретные предложения скоро последуют, однако ЕС заморозит пакет экономической помощи Афганистану в €1 млрд, рассчитанной на ближайшие семь лет, и не будет ее направлять, пока представители движения «Талибан» не начнут соблюдать права человека, меньшинств и женщин»,— сказала председатель.