2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ին GeoProMining Armenia-ն ձեռք բերեց ԶՊՄԿ-ի (Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ) 60 տոկոսը: GeoProMining ընկերությունը մտադիր է նաեւ պղնձաձուլական նոր գործարան կառուցել Հայաստանում:
GeoProMining-ի տնօրենների խորհրդի անդամ Ռոման Տրոցենկոն գործարքը մեկնաբանել է հետեւյալ կերպ. «Մենք ուրախությամբ օգտվեցինք առիթից` մեր բիզնեսն Հայաստանում ավելի ընդլայնելու եւ ԶՊՄԿ-ում վերահսկիչ փաթեթ  ձեռք բերելու համար` միաժամանակ 15 տոկոս բաժնեմաս առաջարկելով ՀՀ կառավարությանը: Մենք մտադիր ենք ընդլայնել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ, եւ սա առաջին քայլն է մեր ավելի լայն ներդրումային տեսլականի շրջանակներում: Առաջիկա տարիներին մենք մտադիր ենք նոր պղնձաձուլարանի շինարարություն սկսել Հայաստանում»:
Նշենք, որ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԲԸ-ն կառավարությանը փոխանցեց Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) իր բաժնետոմսերի 25 տոկոսը: Այս մասին ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:
Աղբյուրը նշում է, որ Արդյունաբերական ընկերությունը հանդիսանում է GeoProMining Armenia-ի 100 տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունը, որը 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ձեռք բերեց  ԶՊՄԿ-ի 60 տոկոսը:

Компания «ГеоПроМайнинг Армения» 30 сентября 2021 года приобрела 60% ЗММК (Зангезурского медно-молибденового комбината). Компания «ГеоПроМайнинг» также намерена построить в Армении новый медеплавильный завод.
Член Совета директоров «ГеоПроМайнинг» Роман Троценко прокомментировал сделку следующим образом:
«Мы с радостью воспользовались возможностью дальнейшего расширения нашего бизнеса в Армении и приобретения контрольного пакета акций ЗММК, одновременно предлагая правительству Армении 15% долевого участия.
Мы намерены расширять сотрудничество с правительством РА, и это первый шаг в рамках нашего более широкого инвестиционного видения. Мы намерены в ближайшие годы начать строительство нового медеплавильного завода в Армении».
Отметим, что АО «Промышленная компания» передала правительству 25% своих акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК). Об этом говорится в сообщении кабмина.
Источник отмечает, что «Промышленная компания» - 100-процентное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения», которая 30 сентября 2021 года приобрела 60% ЗММК.