Արդեն քանի անգամ մեզ կանչում են կառավարություն, ինչ-որ բաներ են ասում, խոստանում, ու ոչինչ չի ստացվում: Նախորդ անգամ էլ իրենք նորից կանչեցին, մենք չգնացինք. Հիմա եթե ցանկություն ունեն մեզ բան ասելու, խնդրելու ենք, որ իրենք գան իրենց բերանով ժողովրդին ասեն՝ ինչ է կատարվում, ինչ չի կատարվում, ինչու չի կատարվում: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 12-ին, կառավարության դիմաց Արցախից տեղահանված բնակիչենրի բողքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հանուն Հադրութի» ՀԿ ղեկավար Լեւոն Հայրյանը:
«Նախորդ անգամ ասել են, որ ծրագրում են, որ գոնե սոցիալական հարցերը լուծեն ժամանակավոր օգնություն տրամադրեն: Դուք բոլորդ գիտեք, որ որոշել են ամսական 25 հազարական դրամ տան մեկ շնչին: Եվ առաջարկել են մեզ, թե ինչպես ծախսենք այդ փողը: Ասել են՝ կոմունալները կփակեք, տան վարձերը կտաք, ուտել խմելու հարցերը կլուծեք, մի քիչ էլ հետ կգցեք»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարը հայտարարել է, որ հադրութցիների համար բնակարանաշինության ծրագիր կա Արցախում, Հայրյանն ասաց. «Ինձ համար Արցախ գնալը կգայթակղի միայն այն ժամանակ, երբ այնտեղ սկսվի ազգային ազատագրական պայքար: Եթե պայքար չկա, եթե Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարում են, որ Ղարաբաղը վերացրել են, այդպիսի միավոր չկա, եթե ՌԴ նախագահը հայտարարում է, որ Ղարաբաղը միշտ եղել է Ադրբեջան, այդպիսին էլ կմնա, ես էլ ասել եմ՝ եթե Արցախին ստատուս չտրվի Հայաստանի կազմում կամ գոնե անկախ, Արախում հայ չի մնալու: Իշխանությունն իրավունք ունի մեզ պարտադրել, որ ձեզ տանում ենք էնտե՞ղ: Ես մի քանի անգամ իրենց զգուշացրել եմ, որ ձեր դիմաց մարդ է կանգնած, մի քիչ հասկացեք, որ մարդիկ ունեն իրավունքներ: Եթե ուզում են մարդկանց տանել Արցախ, թող էնտեղ ստեղծեն գրավչություն: Ինչպես 1992-ին ստեղծեցին այնպիսի պայմաններ, որ բնիկ երեւանցին գնաց Արցախ, էսօր նորից դատարկաձեռն հետ է եկել այս իշխանության պատճառով: Հիմա թող մեզ բացատրեն՝ ուր են տանում, ինչի են տանում: Եթե տեղահանվածներին ինչ-որ բան հասնում է, ինչո՞ւ եք դուք տնօրինում, թե մենք մեր տունը որտեղ ենք սարքում»:
Նա նկատեց, որ այն, ինչ հիմա կատարվում է, շատ նման է 1990-աանններին շահումյանցիների հետ կատարվածին, որոնք տեսնելով, որ իրենց տիրություն չեն անում, քիչ-քիչ հեռացան Հայաստանից դեպի Ռուսաստան:
«Բնակարան մեզ համար կարող է կառուցեն երեք տարում, իսկ մինչ այդ մենք դեռ պետք է գոյատեւենք, սակայն 68-հազարական դրամները կտրել են: Դրա փոխարեն որոշել են 25 հազար դրամ տալ: բոլորդ էլ գիտեք, թե Հայաստանում ինչ գներ են եւ 25 հազար դրամն ինչ է նշանակում»,-ասաց նա:

Нас несколько раз вызывали в правительство, что-то говорят, обещают, но в итоге ничего не получается. И в прошлый раз нас вызвали, уже мы не пошли. Если сейчас что-то хотят сказать, пусть сами придут и скажут народу, что происходит, что и почему не происходит? Об этом заявил в беседе с журналистами во время акции протеста у здания правительства Армении глава общественной организации «Во имя Гадрута» Левон Айриян.
«В прошлый раз они заявили, что планируют предоставление временной помощи для решения хотя бы социальных вопросов. Вы все знаете, что они решили ежемесячно выделять 25 000 драмов на одного человека в доме, посоветовав, как потратить эти деньги. Они сказали, что «вы закроете этим коммунальные услуги, заплатите за арендную плату, решите и проблемы с едой, еще  немного и отложите», - заявил Айриян.
На замечание о том, что министр труда и по социальным вопросам Армении объявил о наличии жилищной программы для гадрутцев в Арцахе, он сказал: «Для меня поездка в Арцах будет заманчивой только тогда, когда там начнется национально-освободительная борьба. А борьбы нет, власти Азербайджана объявляют об упразднении Карабаха, о том, что такой единицы нет, президент России говорит, что Карабах всегда был Азербайджаном, таковым и останется.
А я говорю: если Арцаху не будет представлен статус в составе Армении или хотя бы независимый статус, то там не останется армян. Я несколько раз им заявлял, что перед вами стоят люди, у которых есть права. Если хотите их вернуть в Арцах,  создайте привлекательные условия. Подобно тому, как в 1992 году были созданы такие условия, что уроженцы Еревана поехали в Арцах, а сегодня они вернулись с пустыми руками, и все из-за этой власти. Сейчас пусть объяснят, куда и зачем нас отправляют? Если вынужденным переселенцам что-то полагается, то почему вы решаете, где мы будем строить свой дом?».
Глава ОО «Во имя Гадрута» заметил, что все это напоминает 1990-ые годы, когда шаумяновцы, видя, что ими никто не занимается, постепенно уехали из Армении в Россию «Жилье нам могут построить за три года, но мы же должны как-то жить все это время, а 68 000 драмов нам уже не платят. Вместо этого решили предоставлять 25 000 драмов. Все вы знаете, какие цены в РА, и что значит 25 000 драмов», - сказал он.