Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի փաստացի ռազմական ներկայությունն իրական սպառնալիք է Ռուսաստանի համար, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Այդ սպառնալիքը (ՆԱՏՕ-ի կողմից) էական նշանակություն ունի մեզ համար։ ՆԱՏՕ-ին (Ուկրաինայի) պաշտոնական անդամակցություն կարող է տեղի չունենալ, սակայն տարածքի ռազմական իրացումն արդեն ընթացքի մեջ է: Եւ դա իսկապես վտանգ է ներկայացնում Ռուսաստանի Դաշնության համար»,- «Վալդայ» միջազգային ակումբում հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Միաժամանակ նա զուգահեռ է անցկացրել 1980-ականների վերջի իրավիճակի հետ՝ կապված Գերմանիայի միավորման հետ։ «Երբ բոլոր կողմերից բոլորն ասել են, որ նույն Գերմանիայի միավորումից հետո ՆԱՏՕ-ի ենթակառուցվածքները ոչ մի դեպքում չեն շարժվի դեպի արեւմուտք, գոնե Ռուսաստանը դրանում պետք է վստահ լինի։ Այդպես էին ասում, հրապարակային հայտարարություններ են եղել։ Իսկ ի՞նչ եղավ գործնականում։ Խաբեցին։ Հիմա էլ ասում են՝ որտե՞ղ են թղթերը, ցույց տվեք»,- ասել է նախագահը։
«Սա նշանակում է, որ մեկ անգամ են ընդլայնել, երկու անգամ են ընդլայնել, իսկ հետեւանքներն ինչպիսին են՝ ռազմական-ռազմավարակա՞ն։ Ենթակառուցվածքները մոտեցնում են։ Օրինակ՝ Ռումինիայում, Լեհաստանում տեղադրել են հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր, բայց արձակման կայաններով, որոնց վրա կարելի է «Տոմագավկներ»՝ հարվածային համակարգեր տեղադրել։ Իսկ դա հեշտ է անել, կոճակ սեղմելով, միայն ծրագրային ապահովումն է պետք փոխել ու վերջ։ Մենք, իհարկե, դա նկատեցինք»,- հավելել է նախագահը։
Ուսումնական կենտրոնների ապրանքանիշի տակ ամեն ինչ կարելի է տեղադրել, ասել է ՌԴ նախագահը։ «Ինչ վերաբերում է հիմքերին, ապա ես գիտեմ Ուկրաինայի համապատասխան սահմանադրական դրույթը։ Ոչ ոք չի արգելում ուսումնական կենտրոնները։ Իսկ ուսումնական կենտրոնների անվան տակ կարելի է ինչ ասես տեղադրել: Եւ ինչպես արդեն ասել եմ, դա նույնպես եղել է, հրապարակավ հնչել է։ Վաղը հրթիռներ կհայտնվեն Խարկովի մոտ, ի՞նչ անենք սրա հետ։ Դե, մենք չենք, որ այնտեղ ենք խցկվում մեր հրթիռներով, դրանք մեր քթի տակ են խոթում: Իհարկե, սա խնդիր է»,- ասել է Պուտինը, փոխանցում է« ՌԻԱ Նովոստին»:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանին խաբել են, երբ հայտարարել են, որ ՆԱՏՕ-ի ռազմական ենթակառուցվածքը չի ընդլայնվի դեպի Արեւելք։

Президент РФ Владимир Путин заявил, что фактическое военное присутствие НАТО на Украине представляет реальную угрозу для России, передает Интерфакс.
«Та угроза (со стороны НАТО) имеет для нас существенное значение. Формальное членство в НАТО (Украины) может не состояться, а военное освоение территории уже идет. И это реально создает угрозу Российской Федерации», - сказал Путин на заседании дискуссионного клуба "Валдай" в Сочи.
Он провел при этом параллель с ситуацией конца 80-х годов, связанной с объединением Германии. «Когда все со всех сторон говорили, что после объединения той же Германии ни в коем случае движения на запад инфраструктуры НАТО не будет, хотя бы в этом Россия должна была быть уверена. Так говорили, были публичные заявления. А что на практике? Обманули. А теперь говорят: а где бумажки, покажите», - сказал президент.
«Значит, и раз расширили, и два расширили, а последствия какие военно-стратегические? Инфраструктуру приближают. Вот в Румынии, Польше установили системы ПРО, но с пусковыми установками, на которых можно разместить "Томагавки" - ударные системы. И сделать это легко, по щелчку, только программное обеспечение нужно поменять - и все. Мы это, конечно же, заметили», - добавил президент.
Под маркой учебных центров можно разместить все, что угодно, заявил президент РФ. «Что касается баз, ну я знаю там соответствующее конституционное положение Украины. Учебные центры никто не запрещает. А под маркой учебных центров можно все, что угодно разместить. И как я уже говорил, это было тоже, публично звучало. Завтра под Харьковом ракеты появятся, что нам делать-то с этим? Ну не мы же лезем туда со своими ракетами, к нам под нос их засовывают. Конечно, это проблема» - сказал Путин, передает РИА Новости.
По его словам, Россию обманули, когда заявляли, что военная инфраструктура НАТО не будет расширяться на Восток.