Ղարաբաղյան 44-օրյա պատերազմի 200 մասնակիցների համար ծրագրավորման դասընթացներ են բացվել։ Այս նախագիծը շարունակություն կունենա։ Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի նիստում կառավարության ժամին ասաց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Դասընթացները, նրա խոսքով, կտեւեն երեքից վեց ամիս, ինչպես առկա, այնպես էլ առցանց ռեժիմով:
«Մասնակցության համար ներկայացվել է ավելի քան 160 հայտ։ Դասընթացներին արդեն մասնակցել է տասից ավելի մարդ։ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը եւ Բարձր տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների միությունը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ինչպես այս, այնպես էլ հետագա կուրսերի շրջանավարտներին աշխատանքի տեղավորելու վերաբերյալ։ Մասնավոր հատվածի հետ նման համագործակցությունը մենք ցանկանում ենք դնել ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա։ Ավելին, մենք ցանկանում ենք հուշագրեր կնքել մնացած ոլորտային արհմիությունների եւ ձեռնարկությունների հետ»,- ասաց Մկրտչյանը։

Для 200 участников 44-дневной войны в Карабахе открыты курсы программирования. Этот проект будет иметь продолжение. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе правительственного часа 27 октября заявил министр труда и социальных вопросов республики Нарек Мкртчян, отвечая на вопросы депутатов.
Курсы, по его словам, будут проходить от трех до шести месяцев, как очно, так и в режиме онлайн.
«Для участия подано более 160 заявок. Больше десяти человек уже прослушали курсы. Министерство высокотехнологичной промышленности и Союз предприятий высоких технологий Армении достигли договоренности о приеме на работу выпускников как этих, так и последующих курсов. Такое сотрудничество с частным сектором мы хотим поставить на институциональную основу. Более того, мы хотим заключить меморандумы с оставшимися отраслевыми союзами и предприятиями», - сказал Мкртчян.