Օրինախախտ միգրանտները հաճախ են դառնում մարդկանց առեւտրի հետ կապված հանցագործությունների զհոեր, ասել է Ռուսաստանի գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը ՇՀԿ նիստում։
Ուրբաթ օրը Կրասնովը տեսակապով մասնակցել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության պետությունների գլխավոր դատախազների նիստին, որի թեման պայքարն էր մարդկանց, հատկապես կանանց եւ երեխաների առեւտրի սպառնալիքի դեմ։
«Ռուսաստանի գլխավոր դատախազը նշեց, որ կանանց եւ երեխաների կողքին հաճախ մարդկանց առեւտրի զոհեր են դառնում օրենսդրությունը խախտող մարդիկ պետություն մտնելու եւ այնտեղ կեցություն հաստատելու ժամանակ։ Այդ միգրանտները դառնում են հանցագործների հեշտ թիրախ։ Այս առնչությամբ դատախազության մշտական հսկողության տակ են գտնվում միգրացիոն օրենսդրության պահպանման հարցերը։ Միայն անցած տարի դատախազական ստուգումների նյութերով Ռուսաստանում հարուցվել է մոտ հազար քրեական գործ միգրացիայի ոլորտի հանցագործությունների մասին։ Այս խնդիրը սերտորեն կապված է  ստրկական աշխատանքի օգտագործման հետ, որը լատենտության բարձր մակարդակ ունի, քանի որ շատ դեպքերում իրենք՝ զոհերն են խուսափում շփումներից իրավապահ մարմինների հետ»,- ՌԻԱ «Նովոստի»-ն փոխանցում է գերատեսչության հաղորդագրությունը։
Կրասնովը նշել է, որ միջազգային իրավական նորմերի համեմատ հարկադիր աշխատանքի հասկացությունը ռուսական օրենսդրությունում էապես ընդլայնված է։ Ցանկացած աշխատանք կարող է ճանաչվել հարկադիր, եթե ապացուցված են նրա կամովին չլինելը եւ պատժի կիրառման սպառնալիքի առկայությունը։ Դատախազական արձագանքը կիրառվում է այն դեպքերում, երբ գործատուներն անտեսում են օրենքի պահանջները աշխատողների հետ աշխատանքային հարաբերություններ ձեւակերպելիս։ Կասեցվում են պայմանագրերի կնքման փաստերը, որոնք անհրաժեշտ իրավական եւ սոցիալական երաշխիքների տրամադրում չեն ապահովում։
Կրասնովի խոսքով՝ մարմնավաճառության հետ կապված հանցագործությունները կազմում են Ռուսաստանում մարդկանց առեւտրի ոլորտում բացահայտվածների 99 տոկոսը։ Նա նշել է, որ մարդկանց առեւտուրը Ռուսաստանում դիտարկվում է որպես համալիր երեւույթ, իսկ դրան հակազդելուն խանգարում են ահաբեկչական եւ ծայրահեղական բնույթի ավելացող մարտահրավերները, չվերահսկվող միգրացիոն գործընթացները, դարքնեթի եւ կրիպտոարժույթների օգտագործումը։
«Իրավակիրառ գործունեության իրականացվող մշտական մոնիթորինգը՝ կապված թրաֆիքինգի հետ, վկայում է, որ Ռուսաստանում դրա դրսեւորումներից ավելի հաճախ հանդիպում է կանանց եւ երեխաների սեռական շահագործումը։ Օրինակ, 2020թ. մարմնավաճառության մեջ ներգրավվելու եւ դրա կազմակերպման հետ կապված հանցագործությունները կազմել են մարդկանց առեւտրի ոլորտում ընդհանուր բացահայտվածների 99 տոկոսը»,- տեղեկացրել են մամուլի ծառայությունում։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ամեն տարի դատախազները դատարանում փորձում են հասնել հազարավոր ինտերնետ-ռեսուրսների փակման, որոնք քարոզում են մարմնավաճառություն եւ պոռնոգրաֆիա երեխաների մասնակցությամբ, ինչպես նաեւ այն ռեսուրսները, որոնք օգտագործվում են նրանց ահաբեկչական, ծայրահեղական կամ այլ հանցավոր գործունեության մեջ ներքաշելու համար։ Այս առնչությամբ Կրասնովը հրավիրել է ՇՀԿ փորձագետներին հաջորդ գարնանը մասնակցել ռուսական կողմի կազմակերպելիք սեմինարին տեղեկատվական դաշտում երեխաների անվտանգության հարցերի վերաբերյալ, որը 2020թ. չկայացավ համավարակի պատճառով։
Ընդ որում՝ գլխավոր դատախազը կարծում է, որ Ռուսաստանում արդեն ստեղծվել են անհրաժեշտ պայմաններ մարդկանց առեւտրի (ներառյալ համապատասխան քրեական ոտնձգությունները կանանց եւ երեխաների հանդեպ) բոլոր ձեւերին հաջող դիմակայելու պայմանները։ Բացի այդ, նրա խոսքով՝ Ռուսաստանում մարմնավաճառությունը կանխելու նպատակով «կարեւոր նշանակություն են տրվում ընտանիքի ինստիտուտի աջակցմանը, ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը, անչափահասների (ներառյալ առանց ծնողների խնամքի մնացած երեխաների) համալիր պաշտպանությանը»։

Мигранты, нарушающие законодательство, нередко становятся жертвами преступлений, связанных с торговлей людьми, заявил генпрокурор России Игорь Краснов на заседании ШОС.
В пятницу Краснов по видеосвязи принял участие в заседании генпрокуроров государств Шанхайской организации сотрудничества, темой которого стала борьба с угрозой торговли людьми, особенно женщинами и детьми.
«Генпрокурор России отметил, что наряду с женщинами и детьми жертвами торговли нередко становятся лица, нарушившие законодательство при въезде и пребывании в государстве. Такие мигранты становятся легкой добычей преступников. В этой связи под постоянным контролем прокуратуры находятся вопросы соблюдения миграционного законодательства. Только в прошлом году по материалам прокурорских проверок в России возбуждено почти тысяча уголовных дел о преступлениях в сфере миграции. Данная проблема тесно связана с использованием рабского труда, имеющего высокий уровень латентности, поскольку во многих случаях сами жертвы избегают контактов с правоохранительными органами», – передает РИА «Новости» сообщение ведомства.
Краснов отметил, что по сравнению с международными правовыми нормами понятие принудительного труда в российском законодательстве существенно расширено. Любая работа может быть признана принудительной, если доказана ее недобровольность и наличие угрозы применения наказания. Прокурорское реагирование применяется в случаях, когда работодатели игнорируют требования закона при оформлении трудовых отношений с работниками. Пресекаются факты заключения договоров, не обеспечивающих предоставление необходимых правовых и социальных гарантий.
По словам Краснова, преступления, связанные с проституцией, составляют 99% от всех выявленных в сфере торговли людьми в России. Он отметил, что торговля людьми в России рассматривается как комплексное явление, а противодействие этому осложняют возрастающие вызовы террористического и экстремистского характера, неконтролируемые миграционные процессы, использование даркнета и криптовалют.
«Проводимый регулярный мониторинг правоприменительной практики, связанной с траффикингом, свидетельствует, что чаще других его проявлений в России встречаются факты сексуальной эксплуатации женщин и детей. Например, в 2020 году преступления, связанные с организацией и вовлечением в занятие проституцией, а также незаконным оборотом порнографических материалов, составили 99% от общего числа выявленных в сфере торговли людьми», – сообщили в пресс-службе.
По данным ведомства, ежегодно прокуроры в суде добиваются блокировки тысяч интернет-ресурсов с пропагандой проституции и порнографии с участием детей, а также ресурсов, используемых для их вовлечения в террористическую, экстремистскую и иную преступную деятельность. В этой связи Краснов пригласил экспертов ШОС следующей весной принять участие в организованном российской стороной семинаре по вопросам безопасности детей в информационном поле, который в 2020 году был перенесен из-за пандемии.
При этом генпрокурор считает, что в России уже созданы необходимые условия для успешного противодействия всем формам торговли людьми, включая соответствующие криминальные посягательства в отношении женщин и детей. Кроме того, по его словам, для предотвращения проституции в России «важное значение придается поддержке института семьи, профилактике домашнего насилия, комплексной защите несовершеннолетних, включая детей, оставшихся без попечения родителей».