Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը նախազգուշացրել է նոր վիրուսի հնարավոր առաջացման մասին, որը հնարավոր չէ զսպել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
G20-ի առողջապահության եւ ֆինանսների նախարարների հանդիպմանը Գեբրեյեսուսն ասել է, որ կենսաբանական տեսանկյունից կասկած չկա, որ մի օր մեկ այլ վիրուս կհայտնվի, եւ բժիշկները չեն կարողանա զսպել այն։
ԱՀԿ ղեկավարն ընդգծել է, որ աշխարհը պետք է դասեր քաղի կորոնավիրուսային համավարակից, որպեսզի պատրաստ լինի հաջորդին։
Ըստ Գեբրեյեսուսի՝ համաշխարհային հանրությունն ուժեղացված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, ֆինանսական նոր մեխանիզմի եւ ավելի լավ կառավարման կարիք ունի համավարակի դեմ պայքարի համար: Անհրաժեշտ է առողջապահական համակարգում սպառնալիքների դեմ պայքարի ֆինանսավորման խորհուրդ ստեղծել, ինչպես նաեւ համավարակների դեմ պայքարի համաձայնագիր ստորագրել:

Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус предупредил о возможном появлении нового вируса, который не удастся сдержать, сообщает РИА Новости.
На встрече министров здравоохранения и финансов стран "Большой двадцатки" Гебрейесус заявил: с биологической точки зрения несомненно, что когда-то появится другой вирус, и врачи будут не в состоянии его сдержать.
Глава ВОЗ подчеркнул, что миру необходимо извлечь уроки из пандемии коронавируса, чтобы быть готовым к следующей.
По мнению Гебрейесуса, мировое сообщество нуждается в усиленной Всемирной организации здравоохранения, новом финансовом механизме для борьбы с пандемиями и более эффективном управлении. Необходимо создать совет по финансированию борьбы с угрозами в системе здравоохранения, а также подписать соглашение о борьбе с пандемиями.