Մոտ մեկ ժամ առաջվանից են վերադարձել Ճակատենից, թշնամու ծանր տեխնիկան էր աշխատում, 10-15 զինված անձ հսկում էին գործընթացը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց  Ճակատենի համայնքապետ Արա Հարությունյանը` անդրադառնալով իրենց գյուղի մոտ այսօրվանից ադրբեջանական մաքսակետ դնելու մասին ԱԱԾ հայտարարությանը:
«Հասա Կապան, իմ հետևից համագյուղացիները 1 ժամվա ընթացքում իջել էին, տվյալ հատվածում արդեն 100-120 զինվորականների էին տեսել, որոնցից մի մասը դիմակավորված էին, արդեն տեղադրել են պատնեշները Ճակատեն գյուղ գնալիս ճանապարհի աջ և ձախ կողմերից այնպես, որ բեռնատար, զինվորական մեքենաներն այդ հատվածով այլևս չեն կարող անցնել: 20 րոպե առաջ այդ հատվածով անցնող քաղաքացուն դիմավորել են ԱԱԾ աշխատակիցները և մեքենան ուղեկցել Ճակատեն: Այսինքն կրկնվեց նույն պատմությունը, ինչ Որոտանում, դեռ ավելի վատ և ճանապարհն արդեն մեզ համար փակ է: Այնտեղ 6 գյուղ կա, զորք ունենք, իշխանական կողմից, անգամ մարզպետարանից ոչ մեկը չի զանգել, չի եկել, ես որքա՞ն կարող եմ երաշխավորագիր տալ մեր համագյուղացիներին: Այսօր 3-4 ընտանիք ասում էր՝ եթե ճանապարհը պիտի փակվի, մեզ շուտ տեղեկացրեք, գոնե երեխաներին հանենք այստեղից, չգիտեի՝ ինչպես պատասխանել այդ հարցին: Կարծես զուգադիպեց ՏԻՄ ընտրություններն ավարտվեցին և միանգամից ճանապարհը փակվեց, դա ինչպե՞ս է լինում»,-ասաց նա:
Գյուղապետը պատմեց, որ երեկ 14:00-ի դրությամբ անդորր էր, 16:00-ից սկսվեցին շինարարական աշխատանքները.  «24 ժամում ամեն ինչ կառուցեցին, փակեցին, ձեռքերը լվացին, գնացին: Իսկ մենք ԴԵՌ մտածում ենք այլընտրանքային ճանապարհի մասին: Անտառի ճանապարհով անհնար է, նույնիսկ ոտքով չես կարող բարձրանալ: Ես անգամ չգիտեմ՝ ինչպես եմ գնալու գյուղ, երեխաներ ունենք, որ դպրոց պետք է գնան, կրթությունից ենք խոսում, դե կրթեք»:
Ավելի վաղ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ նոյեմբեր 15-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 00։00-ից, Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհի ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող հատվածում սահմանային և մաքսային հսկողություն իրականացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը կտեղակայի անցակետ։

They have returned from Chakaten about an hour ago, the enemy’s heavy equipment was working; 10-15 armed people were monitoring the process. The mayor of Armenia’s Chakaten village, Ara Harutyunyan, told this to Armenian News-NEWS.am Sunday night, referring to the National Security Service (NSS) statement about the setting up of an Azerbaijani customs checkpoint near their village as of tonight.
"I arrived in Kapan [city], in an hour the fellow villagers had come down following me, they had already seen 100-120 soldiers in the area, some of whom were masked, they had already set up barricades on the right and left sides of the road on the way to Chakaten village; so, [Armenian] trucks, military vehicles can no longer pass through that section. A citizen passing through that section 20 minutes ago was met by NSS officers and escorted the car to the Chakaten. That is, the same story was repeated as in Vorotan [village]; even worse, and the road is already closed for us. There are six villages there, we have troops. No one called, came from the authorities, not even from the provincial hall. How long can I give a guarantee to our fellow villagers?" he said.
The head of Chakaten said that on Saturday it was calm in the area as of 2pm, but the Azerbaijani customs checkpoint construction work had started at 4pm.
"In 24 hours, they [the Azerbaijanis] built everything, closed [it], ‘washed their hands,’ and left, whereas we are still thinking of an alternative road. It is impossible to through the forest road, you cannot even climb on foot. I do not even know how I will go [back] to the village, we have children who have to go to school," he added.
Earlier, the NSS informed that as of 12am Monday, the Azerbaijani side will set up a checkpoint to carry out border and customs control on the now-Azerbaijani-controlled section of the Kapan-Chakaten motorway.