Մրցակցության եւ շուկաների բրիտանական վարչությունը (CMA)  Meta-ին (Facebook) կարգադրել է վաճառել Giphy անիմացիոն պատկերների հարթակը: Սա Միացյալ Թագավորության առաջին քայլն է այսպես կոչված «Big Tech»-ի դեմ՝ ոլորտի կարգավորումն ուժեղացնելու ջանքերում, փոխանցում է Reuters-ը։
CMA-ն հայտարարել է, Giphy-ի ձեռքբերումը կնվազեցնի մրցակցությունը սոցցանցերի եւ  մեդիա գովազդի միջեւ: Facebook-ը, որը վերջերս վերանվանվեց Meta Platforms, հայտարարել է, որ կարող է բողոքարկել CMA-ի որոշումը: Նա չորս շաբաթ ունի բողոքարկելու համար:
«Facebook-ի եւ Giphy-ի միջեւ կապն արդեն վերացրել է պոտենցիալ մրցակցին մեդիա գովազդի շուկայում»,-ասել է CMA-ի համար Facebook-Giphy-ի անկախ հետաքննության նախագահ Ստյուարտ Մակինթոշը: «Ստիպելով Facebook-ին վաճառել Giphy-ը՝ մենք պաշտպանում ենք սոցիալական մեդիայի միլիոնավոր օգտատերերին եւ խթանում մրցակցությունն ու նորարարությունը թվային գովազդում»:

Британское Управление по конкуренции и рынкам (CMA)  приказало компании Meta, владеющей
Facebook, продать популярную платформу анимированных изображений Giphy. Это первый подобный  шаг Великобритании против так называемых «Big Tech» в ее усилиях по усилению регулирования этого сектора, передает Reuters.
CMA заявило, что обнаружило, что приобретение Giphy снизит конкуренцию между платформами социальных сетей и медийной рекламой. Facebook, который недавно был переименован в Meta Platforms, заявил, что может обжаловать решение CMA. У него четыре недели на подачу апелляции.
«Связь между Facebook и Giphy уже устранила потенциального соперника на рынке медийной рекламы», - сказал председатель независимого расследования Facebook-Giphy для CMA Стюарт Макинтош. «Требуя от Facebook продажи Giphy, мы защищаем миллионы пользователей социальных сетей и способствуем конкуренции и инновациям в цифровой рекламе».
Facebook заявил, что не согласен с этим решением. «Мы пересматриваем решение и рассматриваем все варианты, включая апелляцию», - говорится в заявлении представителя Meta.