Վրաստանի հանրային պաշտպանին կից խորհրդում ընդգրկված է հոգեբույժ, ով կստուգի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի առողջական վիճակը, ասել է խորհրդի բժիշկ Գրիգոլ Գրիգոլիան, փոխանցում է «Sputnik Գրուզիա»-ն։
Ավելի վաղ «Էմպատիա» վերականգնողական կենտրոնի ղեկավար Մարիամ Ջիշկարիանին հայտնել էր, որ Միխեիլ Սաակաշվիլիին հոգեմետ դեղամիջոցների մեծ չափաբաժիններ են ներարկել ինչպես բանտում, այնպես էլ բանտային հիվանդանոցում։ Իր հերթին Սաակաշվիլիի բժիշկ Նինո Գոգորիշվիլին հայտնել էր, որ նախկին նախագահին հոգեմետ դեղեր են նշանակել քնի հետ կապված խնդիրների պատճառով։
«Տեղեկություններ են տարածվել, որ Սաակաշվիլին թույլ է, դժվարությամբ է կանգնում ու խոսում։ Տեղեկություններ ունենք նաեւ, որ նա հոգեմետ նյութերի մեծ չափաբաժիններ է ստանում, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել, որպեսզի խորհուրդը այցելի նախկին նախագահին։ Եվ մենք կտեսնենք, թե ինչ դեղորայք է նա ստանում»,- ասաց Գրիգոլիան։
50-օրյա հացադուլից հետո Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին բանտային հիվանդանոցից տեղափոխվել է Գորիի զինվորական հիվանդանոց, որտեղ վերականգնողական կուրս է անցնում։
Արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ Սաակաշվիլիին բուժումն ավարտելուց հետո կվերադարձնեն Ռուսթավի քաղաքի թիվ 12 բանտ, ուր նա տեղափոխվել էր հոկտեմբերի 1-ին ձերբակալությունից անմիջապես հետո։ Նա կազատազրկվի 6 տարի ժամկետով։ Սաակաշվիլիի դեմ երեք այլ քրեական գործերով դատավճիռը դեռ չի կայացվել։

В консилиум при Народном защитнике Грузии включен психиатр, который проверит состояние здоровья экс-президента Михаила Саакашвили, заявил врач консилиума Григол Григолия, передает Sputnik Грузия.
Ранее руководитель реабилитационного центра «Эмпатия» Мариам Джишкариани заявила, что Михаилу Саакашвили как в тюрьме, так и в тюремной больнице вводили большие дозы психотропных препаратов. В свою очередь, лечащий врач Саакашвили Нино Гогоришвили отметила, что психотропные препараты экс-президенту были назначены из-за проблем со сном.
«Распространилась информация, что Саакашвили ослаб, ему трудно стоять и говорить. Также у нас есть информация, что он получает большие дозы психотропных веществ, поэтому стало необходимо посещение консилиумом экс-президента в больнице. И мы посмотрим, какое медикаментозное лечение он получает», – сказал Григолия.
После 50-дневной голодовки экс-президент Грузии Михаил Саакашвили был переведен из тюремной больницы в военный госпиталь в Гори, где он проходит курс реабилитации.
По данным министерства юстиции, после завершения лечения Саакашвили вернут в тюрьму №12 в городе Рустави, куда он был помещен сразу после задержания 1 октября. Ему предстоит провести в заключении 6 лет. Еще по трем уголовным делам Саакашвили приговор пока не вынесен.