Ford ընկերությունը երեքշաբթի հայտարարել է, որ կրկնապատկելու է իր ամենավաճառվող F-150 պիկապի էլեկտրական տարբերակի արտադրական հզորությունները, տեղեկացնում է AFP-ը։
Ամերիկյան ավտոարտադրողը մտադիր է տարեկան արտադրել 150 000 միավոր F-150 Lightning, իսկ առաջին մատակարարումները կսկսեն իրականացվել գարնանը Դիրբորնի (Միչիգանի նահանգ) էլեկտրամեքենաների գործարանում, ասվում է ընկերության հայտարարությունում։
Սկզբում Ford-ը նախատեսում է արտադրել տարեկան 40 000 պիկապ, բայց պատվերների ավելացումից հետո պլանը հասցրեց 80 000 միավորի։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ աշխատում է մատակարարների հետ եւ սեփական ձեռնարկություններում, որպեսզի ավելացնի կարեւոր պահեստամասերի արտադրությունը, ինչպիսին են էլեկտրական մարտկոցները։
Պատվերների մոտ երեք քառորդը ստացվել է այն հաճախորդներից, որոնք երբեք Ford մեքենա չեն ունեցել, ասվում է հայտարարությունում։
ԱՄՆ էլեկտրամեքենաների շուկայում գերիշխանության համար մրցավազքը ուժեղանում է, եւ Ford-ը նախատեսում է ներդնել այդ հատվածում ընդհանուր առմամբ ավելի քան 30 մլրդ դոլար մինչեւ 2025թ.։
Արտադրողն արդեն հայտարարել է, որ կավելացնի արտադրական հզորություններն իր առաջին էլեկտրական Mustang-ի համար, որը ոչ մեծ ամենագնաց է եւ ստացել է Mach-E անունը, մինչեւ 2023թ. տարեկան ավելի քան 200 000 միավոր արտադրելու նպատակով։

Ford announced on Tuesday that it will double production capacity for an electric version of its best-selling F-150 pickup truck, AFP reported.
The American automaker intends to produce 150,000 F-150 Lightning units a year, with the first deliveries starting in the spring at an electric vehicle plant in Dearborn, Michigan, the company said in a statement.
Ford originally planned to produce 40,000 pickups a year, but after an influx of orders increased the plan to 80,000 units. The company said it is working with suppliers and its own factories to increase production of key parts such as electric batteries.
About three-quarters of orders for the popular pickup truck came from customers who have never owned a Ford vehicle, it said in a statement.
The race to dominate the U.S. electric vehicle market is intensifying, and Ford plans to invest more than $ 30 billion in total in this segment by 2025.
The manufacturer has already announced that it will increase production capacity for its first electric Mustang, a small SUV dubbed the Mach-E, with the goal of reaching over 200,000 units a year by 2023.