ԱՄՆ քաղաքացիների մեծ մասը բացասաբար է գնահատում նախագահ Ջո Բայդենի գործողությունները միջազգային ասպարեզում։ Սպիտակ տանը Բայդենի առաջին տարվա արդյունքների վերաբերյալ հարցում է անցկացրել CBS News-ը։
Ռուսաստանին առնչվող խնդիրների լուծման մասին հարցին հարցվածների 55%-ը բացասական է պատասխանել։ Չինաստանի հետ հարաբերություններ կառուցելը քննադատել է հարցվածների 56%-ը։
Լրագրողները նաեւ իմացել են ամերիկացիների վերաբերմունքը՝ կապված տնտեսության եւ առողջապահության (COVID-19-ի դեմ պայքարի) նկատմամբ Բայդենի գործողությունների հետ։

Most US citizens negatively assess the actions of President Joe Biden in the international arena, a poll on the results of Biden's first year in the White House was conducted by CBS News.
When asked about the attitude towards the solution of problems related to Russia by the head of state, 55% of respondents answered in the negative. Building relations with China was criticized by 56% of respondents.
Journalists also learned the attitude of Americans to Biden's actions in the economy (recovering from the fall at the beginning of the coronavirus pandemic) and healthcare (the fight against COVID-19).