2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո մինչև 01.01.2022 թվականը Արցախի Հանրապետության վերահսկողության տակ գտնվող հայկական բնակավայրերին հարակից հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից արցախահայության նկատմամբ կատարվել է 69 հանցագործություն, որոնց կապակցությամբ հարուցվել է ընդհանուր 54 քրեական գործ: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունից:
«Ընդհանուր առմամբ արձանագրվել է սպանության 5 հանցավոր դեպք (քաղաքացիական անձանց սպանության` 3 դեպք), սպանության փորձի՝ 28 (որից 19-ը` ուղղված զինվորականների դեմ), ահաբեկչական գործողության՝ 1, հրազենի գործադրմամբ գույքի ոչնչացման՝ 16 (որից 10-ը` ռազմական գույքի ոչնչացում կամ վնասում), գույքի ոչնչացման ու վնասման փորձի՝ 5, գողության՝ 3, կողոպուտի՝ 2, գերեզմանները ոչնչացնելու՝ 3, խոշտանգման՝ 4, սպանության սպառնալիք տալու և մարդու առևանգման՝ 1-ական դեպքեր:
Սպանվել է 3 քաղաքացիական անձ և 10 զինվորական, սպանության փորձի ենթարկվել 77-ը (50 զինվորական), տարբեր աստիճանի հրազենային վիրավորում է ստացել 37 անձ (28 զինվորական), ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել 8-ը, սպանության սպառնալիքի` 2-ը:
Արցախցիների սեփականության իրավունքի դեմ ուղղված հանցավոր ոտնձգությունների հետևանքով հափշտակությամբ (գաղտնի և բացահայտ) ֆիզիկական անձանց պատճառվել է 17.710.000 դրամի գույքային վնաս (հափշտակվել են խոշոր եղջերավոր անասուններ և մեկ տրանսպորտային միջոց):
Գույքի դիտավորյալ ոչնչացմանը կամ վնասմանն ուղղված հանցավոր դիտավորության իրագործման հետևանքով խոցվել կամ թիրախավորվել է 9 բնակելի տուն, 3 գյուղատնտեսական տեխնիկա, 9 տրանսպորտային միջոց (7-ը` ռազմական), շինարարական 2 տեխնիկա, հրկիզվել է 3 այգի ու ցանքատարածք, հրազենի գործադրմամբ հեռահար թիրախավորվել է խոշոր եղջերավոր անասունների 1 խմբաքանակ, պատճառվել առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Թվարկված դեպքերից բացի, 2020թ. նոյեմբեր ամսից առ այսօր Ստեփանակերտ քաղաքի, Ասկերանի, Մարտունու և Շուշիի շրջանների գյուղերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվում մոտակա հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ կամ օդ, որի հետևանքով հաճախ գնդակները թափվում են բնակարանների տանիքներին կամ բակերում, խոցում բնակելի տների և այլ շինությունների պատերը:
Ներկայացված տվյալները փաստում են, որ եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է «Հայտարարության» 1-ին կետում նշված` «կրակի ու ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման» պայմանը, որի հետևանքով սպանվում են մարդիկ, խախտվում և ճնշվում են մարդու գոյության ու ապրելու համար անհրաժեշտ պարզագույն իրավունքներ:
Ադրբեջանի ահաբեկչական ու ցեղասպան գործողությունների ընդարձակումը զսպող գործոններ շարունակում են դարձյալ մնալ հայ զինվորը և ռուսական խաղաղապահ ուժերը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

После трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г. до 1 января 2022 г. представителями ВС Азербайджана, дислоцированных вблизи армянских населенных пунктов, находящихся под контролем Арцаха, совершено 69 преступлений против армян республики, в связи с чем в целом  возбуждено 54 уголовных дела. Об этом говорится в заявлении, распространенном Генеральной прокуратурой Арцаха.
«В целом зарегистрировано 5 убийств (3 случая связаны с убийством гражданских лиц), 28 покушений на убийство (19 из которых были направлены против военнослужащих), 1 террористический акт, 16 случаев уничтожения имущества с применением огнестрельного оружия (10 из них – уничтожение или повреждение военного имущества), 5 попыток уничтожения и повреждения имущества, 5 случаев кражи, 2 - грабежа, 3 - разрушения могил, 4 - пыток, 1 - угрозы убийства, 1 - похищения.
Убиты 3 гражданских лиц и 10 военнослужащих, была попытка убийства 77 человек (50 военнослужащих), огнестрельные ранения получили 37 граждан (28 военнослужащих), подверглись физическому насилию 8 лиц и получили угрозы относительно убийства 2 человека.
В результате преступных посягательств, направленных против права на собственность арцахцев,  путем грабежа физическим лицам причинен имущественный ущерб в размере 17 710 000 драмов.
Помимо перечисленных случаев, с ноября 2020 г. по настоящее время с азербайджанских позиций, расположенных вблизи города Степанакерт, сел Аскеранского, Мартунинского и Шушинского районов, ведется огонь из огнестрельного оружия разного калибра по близлежащим армянским населенным пунктам или в воздух, в результате чего пули часто попадают на крыши или во дворы домов, повреждая стены жилых домов и иных строений.
Представленные данные доказывают, что после трехстороннего заявления Азербайджан периодически нарушает упомянутое в пункте 1 «Заявления» условие относительно «полного прекращения огня и военных действий», в результате чего гибнут люди, нарушаются простейшие права, необходимые для существования и жизни человека.
Сдерживающим фактором против террористических и геноцидальных действий Азербайджана продолжают оставаться армянский солдат и российские миротворческие силы».