ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ընտանիքը Սպիտակ տուն է տեղափոխել Ուիլոու մականունով կատվին Փենսիլվանիա նահանգից, որտեղ Բայդենները բնակություն էին հաստատել 2020 թվականին նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Դիմավորեք Ուիլոուին»,- թվիթերում գրել է ԱՄՆ առաջին տիկին Ջիլ Բայդենը, ով հրապարակել է կատվի մի քանի լուսանկար։
ԱՄՆ առաջին տիկնոջ մամուլի քարտուղար Մայքլ Լարոսայի խոսքով՝ նախագահական ընտանիքի նոր ընտանի կենդանին բերվել է Արեւմտյան Փենսիլվանիայի ֆերմայից։
Ինչպես գրում է Washington Post-ը, Ուիլոուն կլինի երկար տարիներ անց առաջին կատուն, ով կապրի Սպիտակ տանը: Մինչ այդ Սպիտակ տանը բնակվել է 2009 թվականին սատկած Ինդիա մականունով կատուն, որը պատկանում էր ԱՄՆ 43-րդ նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերին։

The family of US President Joe Biden got a cat named Willow - a cat from Pennsylvania settled in the White House, where the Bidens went in 2020 as part of the election campaign, RIA Novosti reports.
According to the press secretary of the first lady of the United States, Michael LaRosa, whose words are quoted by the Washington Post, the new pet of the presidential family was a cat from a farm in Western Pennsylvania. In 2020, this cat made a big impression on Biden's wife by jumping onto the stage during the campaign trip, thereby interrupting the speech of the future first lady. The cat, named Willow after Willow Grove, where Jill Biden grew up, has moved into the White House with her favorite toys and treats, LaRosa said.
The Washington Post noted that Willow will be the first cat in years to live in the White House. Prior to that, a black cat named India, who died in 2009 and belonged to the 43rd US President George W. Bush, lived in the White House.