Ղազախստանում իրավապահները խոշտանգելով սպանել են անկարգությունների 6 մասնակիցների, հաղորդում է «КазТАГ» գործակալությունը։
«Բառացիորեն օրերս մենք վարույթ ենք ընդունել քրեական գործերը հարցաքննության անթույլատրելի մեթոդների կիրառման փաստով։ Մեզ փոխանցվել են ոչ բոլոր նման դեպքերը, այլ միայն ծանր հետեւանքներով դեպքերը։ Մեր տեղեկություններով՝ նման հանգամանքներում Ալմաթիի ժամանակավոր կալանավայրում մահացել է երկու մարդ, երեքը՝ Արեւելյան Ղազախստանի շրջանում, մեկ մարդ՝ Թալդըկորգանում»,- ասել է գլխավոր դատախազության հատուկ դատախազների ծառայության պետ Ռիզաբեկ Օժարովը։
Նա մանրամասնել է, որ դատախազությունը հետաքննում է Թալդըկորգանի բնակիչների նկատմամբ խոշտանգումների եւ բռնությունների գործը։
«Այդ փաստերով նախաքննությունը շարունակվում է, արդյունքների մասին անպայման կտեղեկացնենք։ Բայց կարող եմ ասել, որ նման հանցագործությունները զանգվածային բնույթ չեն կրում»,- պարզաբանել է Օժարովը:

Six protesters held in pre-trial detention have died - according to preliminary reports - because of "unlawful interrogation methods", KazTAG reported.
"We took over the criminal cases on the use of unlawful interrogation methods. Not all such cases were submitted to us, but only those which involved serious consequences, more precisely, the death of a detainee. According to our information, two people died under such circumstances in Almaty, three died in East Kazakhstan and one person died in Taldykorgan," said Rizabek Ozharov, head of the special prosecutors' office of the Prosecutor General's Office.
He specified that the prosecutor's office is investigating a case of torture and violence against residents of Taldykorgan.