Սեւանում ջրի սակավությունը մոտ 300 մլն խմ է, ջրի մակարդակը նախորդ տարվա համեմատ իջել է 25 սմ-ով, այս մասին մայիսի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար, փորձագետ Գառնիկ Պետրոսյանը։
Նա հավելեց, որ Ազատի ջրամբարում նախորդ տարվա համեմատ 6-7 մլն խմ-ով ջուրը պակաս է, իսկ Երեւանյան լիճը գրեթե դատարկ է։
Պետրոսյանն ընդգծեց ջրային ռեսուրսների նկատմամբ լուրջ մոտեցման կարեւորությունը։ «Նախ պետք է 100 տոկոսով լցնել ջրամբարները եւ նոր մտածել ՀԷԿ-ի շահագործման մասին»,- ընդգծեց փորձագետը։
Ինչ վերաբերում է այժմ նկատվող առատ տեղումներին, ապա, ըստ նրա, տարբեր պատճառներով դրանք միշտ չէ, որ նպաստում են ջրամբարների լցվելուն:

Дефицит воды в Севане составляет около 300 млн. кубометров, уровень воды в сравнении с прошлым годом упал на 25 см. Об этом на встрече с журналистами 13 мая заявил бывший заместитель министра сельского хозяйства Армении, эксперт Гарник Петросян.
Он добавил, что в Азатском водохранилище на 6-7 млн. кубометров воды меньше, чем в прошлом году, а Ереванское озеро почти пустое.
Петросян отметил важность серьезного подхода к водным ресурсам. «Сначала нужно на 100% наполнять водохранилища и только потом думать об эксплуатации ГЭС», – подчеркнул эксперт.
Что касается наблюдаемых ныне обильных осадков, то они, по его словам, в силу разных причин не всегда способствуют наполнению водохранилищ.