Սաուդյան Արաբիան ակնկալում է ավելացնել նավթի օրական արդյունահանումը ավելի քան մեկ միլիոն բարելով եւ 13 միլիոն բարելի հասցնել մինչեւ 2027 թվականի սկիզբը, Բահրեյնում կայացած էներգետիկ համաժողովի ժամանակ ասել է Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար արքայազն Աբդուլազիզ բեն Սալմանը։
«Ամենայն հավանականությամբ, դա կլինի 13,2-ից մինչեւ 13,4 (միլիոն բարել օրական), սակայն այս ցուցանիշին կհասնենք 2026 թվականի վերջին, 2027 թվականի սկզբին»,- ասել է արքայազն Աբդուլազիզ բեն Սալմանը:
Նրա խոսքով, այս մակարդակի արտադրությունը կպահպանվի, եթե շուկան թույլ տա։
Էներգետիկ հսկա Saudi Aramco-ն 2020 թվականի մարտին հայտարարել է, որ էներգետիկայի նախարարությունն իրեն հանձնարարել է ավելացնել իր առավելագույն կայուն հզորությունը օրական 12 միլիոն բարելից մինչեւ 13 միլիոն բարել:
Հայտարարությունը հնչել է մեկ օր անց այն բանից, երբ սաուդյան էներգետիկ հսկան Aramco-ն հայտարարեց առաջին եռամսյակի շահույթի 82 տոկոսանոց աճի մասին՝ ուկրաինական պատերազմի հետեւանքով առաջացած նավթի համաշխարհային գների աճով:
Այդ արդյունքները օգնել են Aramco-ին անցյալ շաբաթ տապալել Apple-ին՝ որպես շուկայական կապիտալով աշխարհի ամենաթանկ ընկերություն:
Սաուդյան Արաբիան՝ աշխարհի խոշորագույն նավթ արտահանողը, ընդդիմանում է արդյունահանումն ավելացնելու ԱՄՆ-ի խնդրանքներին՝ փորձելով զսպել գները, որոնք բարձրացել են ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո:
Սաուդյան Արաբիան եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններն ընդգծել են իրենց հավատարմությունը ՕՊԵԿ+ նավթային դաշինքին՝ Էր Ռիադի եւ Մոսկվայի գլխավորությամբ՝ ընդգծելով Էր Ռիադի եւ Աբու Դաբիի աճող անկախությունը երկարամյա դաշնակից Վաշինգտոնից:
Անցյալ տարի, կլիմայի փոփոխության COP26 գագաթաժողովից առաջ Սաուդյան Արաբիան խոստացել էր մինչեւ 2060 թվականը հասնել ածխածնի զրոյական արտանետումների:
Փորձագետները զգուշացնում են հանածո վառելիքի օգտագործումը նվազեցնելու հրատապ անհրաժեշտության մասին՝ գլոբալ տաքացումը սահմանափակելու աճող անհրաժեշտության պատճառով:

Saudi Arabia expects to increase daily oil production by more than one million barrels and exceed 13 million barrels by early 2027, Saudi Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman said at an energy conference in Bahrain.
According to him, production at this level will be maintained if the market allows.
Energy giant Saudi Aramco announced in March 2020 that it had been directed by the Department of Energy to increase its maximum sustainable capacity from 12 million bpd to 13 million bpd.
The announcement comes a day after Saudi energy giant Aramco reported an 82 percent jump in first-quarter profits, boosted by rising global oil prices fueled by the war in Ukraine.
Those results helped Aramco dethrone Apple last week as the world's most valuable company by market cap.
Saudi Arabia, the world's largest oil exporter, is resisting US requests to increase production in an attempt to rein in prices that have risen since the outbreak of the war in Ukraine.
Saudi Arabia and the United Arab Emirates have underscored their commitment to the OPEC+ oil alliance, led by Riyadh and Moscow, highlighting the growing independence of Riyadh and Abu Dhabi from longtime ally Washington.
Last year, ahead of the COP26 climate change summit, Saudi Arabia pledged to achieve zero carbon emissions by 2060.
Experts warn of the urgent need to reduce fossil fuel use due to the growing global need to limit global warming.