Միացյալ Նահանգները Ուկրաինայից եգիպտացորեն եւ ցորեն դուրս բերելու ուղիներն է ուսումնասիրում։ Այս մասին հայտնում է CNN-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նրա տեղեկություններով, Վաշինգտոնն ուսումնասիրում է սննդամթերքը ծովով, օդով եւ երկաթուղային ճանապարհով դուրս բերելու անվտանգ ուղիների լայն շրջանակ, ընդ որում՝ դիտարկվում են ինչպես Ռուսաստանի հավանությամբ, այնպես էլ առանց դրա տարբերակներ: Այս հարցում առանցքային խաղացողներից մեկը, ըստ հեռուստաընկերության, Թուրքիան է, որը ներգրավված է Ռուսաստանի Դաշնության հետ այս թեմայով բանակցություններում։
Նշվում է, որ հիշատակված խնդիրը կդառնա ՄԱԿ-ի գլխավոր գրասենյակում ԱՄՆ-ի նախաձեռնած պարենային անվտանգության հարցերով համաժողովի քննարկման հիմնական թեման։ Այս ֆորումը կանցկացվի մայիսին համաշխարհային կազմակերպությունում ԱՄՆ նախագահության շրջանակներում։ Դրան մասնակցելու համար Նյու Յորք կժամանի ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, հավանաբար՝ Թուրքիայի, Պակիստանի եւ այլ երկրների արտգործնախարարները։

Соединенные Штаты прорабатывают варианты вывоза пшеницы и кукурузы с Украины. Об этом со ссылкой на источники сообщила телекомпания CNN.
По ее сведениям, Вашингтон изучает широкий спектр безопасных путей вывоза продовольствия по морю, воздуху и железным дорогам, причем рассматриваются варианты как с учетом одобрения со стороны России, так и без него. Одним из ключевых игроков в данном вопросе, по информации телекомпании, является Турция, которая задействована в переговорах с РФ по этому аспекту.
Отмечается, что упомянутая проблема станет основной темой обсуждения на инициированной США конференции по продовольственной безопасности в штаб-квартире ООН. Этот форум пройдет в рамках председательства США во всемирной организации в мае. Для участия в нем в Нью-Йорк прибудет американский госсекретарь Энтони Блинкен, ожидаются главы МИД Турции, Пакистана и других стран, названия которых пока не раскрываются.