Մոլդովայի նախկին նախագահ Իգոր Դոդոնը կասկածվում է մի քանի քրեական հոդվածներով, այդ թվում՝ հայրենիքի դավաճանության մեջ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է հանրապետության գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության ղեկավար Մարիաննա Կերպեկը։
Մայիսի 24-ի առավոտյան հայտնի է դարձել, որ Մոլդովայի հակակոռուպցիոն դատախազության եւ տեղեկատվության եւ անվտանգության ծառայության աշխատակիցները խուզարկություններ են իրականացնում քաղաքական գործչի տանը։
«Խուզարկություններն իրականացվում են Մոլդովայի Քրեական օրենսգրքի 324-րդ հոդվածի (պասիվ կոռուպցիա), 181-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հանցավոր կազմակերպության կողմից կուսակցության ֆինանսավորում), 337-րդ հոդվածի (հայրենիքի դավաճանություն) եւ 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (ապօրինի հարստացում) հատկանիշներով հանցագործություն կատարելու հիմնավոր կասկածանքով հարուցված գործի շրջանակներում»,- հայտնել է գործակալության զրուցակիցը։

Бывшего президента Молдавии Игоря Додона подозревают по нескольким уголовным статьям, в том числе о предательстве родины, сообщила РИА Новости глава пресс-службы генпрокуратуры республики Марианна Керпек.
Утром 24 мая стало известно, что сотрудники Антикоррупционной прокуратуры и Службы информации и безопасности Молдавии проводят обыски у политика.
«Обыски проходят в рамках дела, открытого на основании обоснованного подозрения о совершении преступлений, предусмотренных статьей 324 (пассивная коррупция), статьей 181 пункт 2 (финансирование политической партии со стороны криминальной организации), статьей 337 (предательство родины) и статьей 330 пункт 2 (незаконное обогащение) Уголовного кодекса Молдавии», — сообщила собеседница агентства.